Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Řecko dostane 130 miliard eur. Jednalo se třináct hodin

Investice 21.02.2012 | 09:35 0 Komentářů

Po úmorných 13 hodinách jednání se v eurozóně zrodila dohoda o snížení dluhu řecké vlády

Brusel – Třináct hodin těžkého vyjednávání potřebovali ministři financí eurozóny, aby se dohodli na podmínkách druhého záchranného balíčku pro předluženou řeckou ekonomiku. Řecká státní kasa dostane injekci v hodnotě 130 miliard eur.
Vyplacení peněz je vázáno na přísné podmínky. Tou hlavní z nich je snížení dluhu na úroveň 120,5 procenta hrubého domácího produktu do roku 2020. Jde o drobný ústupek ze strany eurozóny, která původně požadovala 120 procent. Jde však o maximální úroveň, považovanou za únosnou pro přežití řecké ekonomiky.
Analytici očekávají, že schválení záchranného balíčku odvrátí bezprostředně hrozící bankrot Řecka a vyřeší jeho bezprostřední finanční potřeby. Nedokáže však oživit podlomené řecké hospodářství.
„Dosáhli jsme rozsáhlé dohody, a to i se zástupci soukromého sektoru. Ta povede k podstatnému snížení řeckého zadlužení a zajistí budoucnost země v rámci eurozóny,“ prohlásil po jednání lucemburský premiér a předseda skupiny ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.