Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Jednání o vládě: Zaměstnavatel by měl proplácet i první tři dny nemoci

Jednání o možné vládní koalici hnutí ANO a ČSSD začíná nabírat konkrétní podobu. Jedním z bodů dohody je i posunutí placení nemocenské od prvního dne nemoci. V současnosti zaměstnanec nedostává první tři dny žádnou nemocenskou.

Zaměstnavatel platí zaměstnanci v současnosti nemocenskou od 4. do 14. dne nemoci zaměstnance. Následně přebírá závazek správa sociálního pojištění. Podle průběžných výsledků jednání o možné koalici ANO a ČSSD by se mohla nemocenská vyplácet již od 1. dne nemoci na vrub zaměstnavatele. Ten by ji ale stejně jako nyní vyplácel pouze 11 dní.

Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi dala zrušení karenční doby u nemocenského pojištění negativní stanovisko. V rámci vyjednávání o koalici ale možná přistoupí k neutrálnímu stanovisku.

„Při dnešním stavu téměř plné zaměstnanosti se zaměstnavatelé obávají, že kdyby se vrátila zpět průměrná nemocnost, která byla před zavedením karenční doby, znamenalo by to, že mnoho podniků by mělo obrovský problém třeba obsadit směny,“ uvedl Richard Brabec (ANO).

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.