Středa 29. září. Svátek má Michal.

Jednání o fiskálním útesu jsou na mrtvém bodě, Obama chce vetovat plán B předložený republikány

Investice 20.12.2012 | 13:45 0 Komentářů

Ve chvíli, kdy investoři začali optimisticky doufat, že do konce roku bude dosaženo dohody, strany zase rozpoutaly politický boj. Tentokrát jako první zaútočili republikáni. John Boehner navrhl Bílému domu plán B v otázkách zdanění pro případ, že se strany nedohodnou. Tím se ale konečné řešení jen odsouvá do budoucnosti, přičemž tento návrh vůbec neřeší otázku výdajů. (Komentář Alpari)

Ze strany republikánů bylo velice chytrým tahem veřejně prohlásit, že odmítnutí tohoto plánu B znamená, že za zvýšení daní, které dopadne na všechny Američany, a to nejen na ty s příjmem nad jeden milion dolarů, mohou demokraté.

Problém je ovšem v tom, že to v žádném případě nic neřeší a navíc je jen malá pravděpodobnost, že návrh bude přijat. Takže se jen promrhá drahocenný čas, a přitom na dosažení dohody zbývá pouhých 12 dní. Tato situace tlačí akciové trhy dnes dopoledne dolů. Pozornost se soustředí na to, zda se podaří sehnat dostatečnou politickou podporu či zda se udělá vše pro to, aby se USA fiskálnímu útesu vyhnuly.

James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.