CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

02. 10. 2019

0 komentářů

Jedna pozitivní a jedna méně dobrá zpráva z české ekonomiky

 

Včera jsme měli možnost seznámit se snad s posledními čísly české ekonomiky za druhý kvartál a také s výsledky státního rozpočtu za prvních devět měsíců roku. Začněme tedy spíše tím pozitivním, tedy zpřesněním odhadu ekonomického růstu. Statistický úřad jej fakticky vylepšil o jednu desetinu, a tak česká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla dokonce o 2,8 %. Ve srovnání s vývojem v západní Evropě a především pak v Německu jde o výrazný kontrast, nicméně rozhodně ne jediný. Tentokrát však už jdou čísla více do hloubky, a tak jsme měli možnost seznámit se třeba s mírou ziskovosti či investic ve firmách, nebo s růstem příjmů tuzemských domácností. V případě profitability asi nikoho nepřekvapí, že míra ziskovosti se postupně snižuje z rekordních 52 % dosahovaných ještě v roce 2016 na aktuálních 46 % (v poměru k přidané hodnotě). Hlavním důvodem jsou i tentokrát náklady práce, které svižně rostou v důsledku přetrvávajícího napětí na trhu práce.

Loading



 

Mzdový konkurenční polštář, se kterým tato ekonomika dlouhodobě pracovala, se tak postupně vyčerpává, nicméně zdaleka ještě nezmizel. Ostatně o tom svědčí i míra zisku, která se v celé EU nebo v eurozóně pohybuje pod 40 %. Možná méně pozitivně tentokrát vypadá míra investic tuzemských firem, která se vrací na zhruba 28 %, kde byla naposledy na začátku loňského roku. Nemusí však jít vyloženě o důsledek neochoty či strachu firem z investic v nejisté době, jako spíše o důsledek dokončení velkých investičních projektů, respektive cyklu jako takového. Takže ani tento nový trend nemusí vyloženě kazit dobrý obrázek české ekonomiky. Zatímco firemní investiční aktivita zvolňuje, veřejný sektor dál svižně investuje. Jen v první polovině roku se tak jeho investice zvýšily více než o 16 %.

Odpolední čísla z české ekonomiky už tak dobře nevypadala. Na řadu přišly výsledky státního rozpočtu za prvních devět měsíců, který skončil schodkem -21 mld. korun, zatímco loni touto dobou vykazoval přebytek 15 mld. Když se nezapočítá vliv peněz z EU, tak už meziroční skok deficitu není tak výrazný. Na druhou stranu, pokud se zohlední 20 mld. z dávné privatizace, kterými si letošní rozpočet vypomáhá, tak… V každém případě o rozpočtu toho není třeba moc rozepisovat, protože se vlastně nic moc nemění. Dál za plánem zaostává výběr daní, zejména pak DPH, zatímco příjmovou stranu zlepšují nedaňové příjmy a plánovaný schodek -40 mld. vypadá zatím nejistě.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *