Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Jediné pivo na burze. Akcie pivovaru Lobkowicz rostou

Investice 28.05.2014 | 12:15 0 Komentářů

Pivovar prodal ve veřejné nabídce celkem 2,53 milionu kusů akcií za bezmála 405 milionů korun. Veřejné obchodování začalo na ceně 160 korun za akcii.

Jediné pivo na burze. Akcie pivovaru Lobkowicz rostou

Praha – Akcie Pivovarů Lobkowicz se dnes začaly oficiálně obchodovat na pražské burze. Zahajovací cena emise byla stanovena v rámci úpisu na 160 Kč za akcii, krátce po zahájení akcie vzrostly na zhruba 163 Kč. Firma je tak nyní jediným pivovarem na tuzemské burze.

Skupina před týdnem uvedla, že prodala ve veřejné nabídce včetně nadlimitní opce celkem 2,53 milionu kusů akcií za bezmála 405 milionů korun. Součástí nabídky mělo být původně i 3,4 milionu akcií současných akcionářů, ti se však rozhodli většinu svých cenných papírů si zatím nechat.

Kromě tuzemských investorů projevili o akcie zájem investoři z Rakouska, Polska, Maďarska a Slovenska. Tržní kapitalizace emise v den zahájení činí 1,87 miliardy korun, lokálním manažerem je Česká spořitelna.

Obchodování dnes oficiálně naražením dřevěného sudu a zazvoněním na zvon zahájil předseda představenstva tuzemské pivovarnické pětky Zdeněk Radil.

Krátili objednávky

Vstup pivovarnické skupiny na pražskou burzu je podle jejího šéfa Petra Koblice významným krokem. „Spousta mezinárodních investorů se mě ptá, proč se na pražské burze neobchoduje nejtradičnější český produkt – pivo. Teď konečně máme odpověď, že se nějaký pivovar obchoduje,“ řekl ČTK.

V 90. letech se na burze obchodovaly také akcie dalších velkých pivovarů. V průběhu takzvané třetí vlny kupónové privatizace byly však prodány většinou polostátními fondy nadnárodním korporacím.

„Ty velké značky, které všichni známe z obchodů, se na pražskou burzu nikdy nevrátí,“ poznamenal Koblic. Tři z pěti největších výrobců piva v Česku patří velkým zahraničním skupinám. Kromě Pivovarů Lobkowicz je výjimkou ještě Budějovický Budvar, který zůstává v rukách státu.

Poptávka po akciích pivovarnickou skupinu příjemně překvapila, zájem investorů prý převyšoval nabídku akcií. „Museli jsme krátit objednávky v řádu desítek procent, takže nikdo nedostal počet akcií, který původně zamýšlel,“ řekl dnes ČTK Radil, podle něhož by tento fakt měl vést k růstu ceny akcie.

„Už nám to roste o dvě procenta, uvidíme, jak to dopadne koncem dnešního dne,“ uvedl. „Obchoduje se velice živě, což nás také těší,“ dodal. Do 11:30 se zobchodovaly akcie za zhruba deset milionů Kč.

Peníze na růst

Společnost podle Radila díky emisi dostala potřebné prostředky na svůj další rozvoj. „Už rozvíjíme a začínáme realizovat naše prorůstové plány, to znamená růst v sudovém segmentu českého pivního trhu,“ poznamenal. Firma chce v blízké budoucnosti investovat do získání zhruba stovky nových restaurací a hospod, které by měly přejít od konkurence na její piva.

Skupina již dříve uvedla, že do rozšíření distribuční sítě a získávání nových zákazníků v gastronomii hodlá investovat až 200 milionů Kč. Zhruba 100 milionů má být využito na předjednanou akvizici nejmenovaného pivovaru, kterou společnost chce dokončit letos. Investovat peníze z prodeje akcií hodlají Pivovary Lobkowicz také kvůli většímu průniku na zahraniční trhy, zejména na Slovensko, do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu.

Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé Hoře na Blanensku.

Skupině Pivovary Lobkowicz v loňském roce mírně vzrostly tržby z 1,157 na 1,159 miliardy korun. Výstav uskupení, do něhož patří sedm regionálních pivovarů, naopak klesl o 1,5 procenta na 854 tisíc hektolitrů zlatavého moku. V dosavadním průběhu letošního roku výroba skupiny roste. Za období od ledna do dubna se meziročně zvýšila o 9,5 procenta na 273 tisíc hektolitrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.