Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Je už čas, aby CHF začal následovat klesající výnosy ze švýcarských státních dluhopisů?

Investice 26.05.2014 | 15:29 0 Komentářů

Švýcarský frank je známý svým statutem “bezpečného přístavu“, který se na trhu nejvíce projevil v čase vrcholu dluhové krize v eurozóně (2011), kdy byla švýcarská centrální banka (SNB) nucena přistoupit k fixaci maximální hodnoty měnového kurzu švýcarského franku (CHF) vůči euru € na úrovni 1,20. (Komentář Bossa)

Frank obecně posiluje v čase strachu a nejistoty. Zdrojem obav byly v prvních 5 měsících letošního roku napjaté rusko-ukrajinské vztahy a oslabení výkonnosti amerického hospodářství v zimních chladných měsících. Tyto události zvyšovaly v prvním čtvrtletí tohoto roku poptávky po švýcarském franku, který pak nemohl reagovat na dva důležité fundamenty. 

Prvním z nich je inflace, která dokázala letos dosáhnout pozitivních hodnot zatím jenom jednou, a to v lednu. Pokles cenové hladiny trápí zemi už téměř 3 roky a je dobrým argumentem pro oslabení měny.

Dalším zajímavým fundamentálním faktorem, na který CHF letos zatím příliš nezareagoval, jsou klesající nominální (při nulové inflaci téměř totožné s reálnými) výnosy ze státních dluhopisů. U 10letých švýcarských státních dluhopisů klesly výnosy za 4 a půl měsíce z úrovně 1,1 na 0,8 procenta, na což by mněl frank reagoval oslabením. 

Graf: Výnosy švýcarských státních 10 letých dluhopisů v roce 2014

clipboard046 

Graf: Vývoj měnového páru USD/CHF

clipboard047

Obr.: Vývoj inflace ve Švýcarsku v roce 2014

clipboard048

Michala Moravcová, analytik finančních trhů

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.