Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Je český optimismus v době krize opodstatněný?

Velké bankovní domy v České republice přišly s pozitivními zprávami o meziročním vývoji svého hospodaření. Skončily v černých číslech, i když jejich matkám v zahraničí finanční krize udělala vrásky na čele. V průzkumu se STEM/MARK zaměřil na to, jak vnímají krizi Češi a jak na ni reagují (tisková zpráva STEM/MARK).

Finance zaujímají přední příčky v pozornosti Čechů. Potvrzuje to i průzkum STEM/MARK, kdy 3/4 respondentů uvedly, že se o finanční krizi zajímají. Tito informovaní respondenti byli dále dotazováni na hodnocení a dopady finanční krize.

U nás doma to snad nebude tolik bolet

Z názoru informované populace je možné vyčíst mírný optimismus a očekávání, že se jich krize výrazně nedotkne. Většina z nich (66%) předpokládá, že jejich domácnost si po ekonomické stránce povede v roce 2009 stejně nebo dokonce lépe než letos.

Předpokládáte, že v roce 2009 bude ve srovnání s rokem 2008 ekonomická situace Vaší domácnosti:

Zdroj: STEM/MARK

Očekáváme delší krizi a větší nejistotu

Na druhou stranu je krize považována za nepříjemnost, které budeme muset čelit více let. Dlouhodobý charakter problému pravděpodobně přivádí 3/4 informované populace k závěru, že obavy z negativního dopadu na domácnost jsou na místě. Velmi se obává dopadů na svou domácnost 22%.

Na scénu přijdou úsporné plány

Přes určitý optimismus ohledně ekonomické pozice domácností v příštím roce, připouští podstatná část dotázaných kroky vedoucí k úsporám rodinných rozpočtů. Domácnosti zamýšlejí šetřit na energiích (84%), nejspíše odloží zahraniční dovolenou (79%), nákup zboží dlouhodobé spotřeby (77%) a rekonstrukce nemovitostí (64%). Nejmenší dopad bude mít úsporná politika na nákupy potravin, kde chce šetřit 40%.

Obr. 2: Budeme šetřit na:

Zdroj: STEM/MARK

Vzkaz vládě: „Setři s námi!“

Předpokládané omezení výdajů domácností je promítnuto i do hodnocení role vlády a jejích dalších kroků. Za nejsprávnější postup v době krize považuje 86% snížení vládních rozpočtových výdajů a nezvyšování zadlužení.

Rozhodnutí vlády vztáhnout pojištění vkladů až do 50 tisíc Euro je nejčastěji vnímáno jako krok, který vláda učinila pod tlakem Evropské unie (46%).

Krachu bank a velkých podniků se lidé neobávají

Nejpravděpodobnější dopad krize vidí většina respondentů průzkumu STEM/MARK v růstu cen a zvyšování inflace (83%). Naopak nejméně jsou očekávány krachy velkých podniků (32%) a bank (29%).

O průzkumu:

Data pocházejí z telefonického reprezentativní průzkumu na populaci ČR starší 15 let se vzorkem 500 respondentů realizovaného agenturou STEM/MARK v listopadu 2008.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.