Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Japonsko pustí konkurenci na trh s elektřinou pro domácnosti

Investice 11.06.2014 | 11:15 0 Komentářů

Japonský trh s elektřinou pro domácnosti, který posledních více než 60 let ovládaly regionální monopoly, se otevře menším dodavatelům.

Japonsko pustí konkurenci na trh s elektřinou pro domácnosti

Tokio – Japonský trh s elektřinou pro domácnosti, který posledních více než 60 let ovládaly regionální monopoly, se otevře menším dodavatelům. Potřebný zákon ve středu schválil tamní parlament. Informoval o tom tamní ekonomický list Nikkei.

Jde o další etapu v rámci dalekosáhlých reforem, které se v sektoru energetiky rozpohybovaly po havárii v jaderné elektrárně Fukušima před více než třemi lety.

Dodávky prakticky veškeré elektrické energie v Japonsku nyní obstarávají regionální monopoly, jako je Tokyo Electric Power nebo Kansai Electric Power. Ty jsou podle současných zákonů také jedinými, kdo může dodávat proud domácnostem a malým podnikům.

Reforma japonské ekonomiky

Nový zákon umožní domácnostem a dalším odběratelům vybrat si dodavatele podle vlastního uvážení, a to i mezi těmi, kteří elektřinu nabízejí levněji než místní monopoly. Návrh už v květnu schválila dolní komora. V 242členné horní komoře pro něj dnes zvedlo ruku 211 zákonodárců, 26 bylo proti.

Havárie ve Fukušimě ukázala na nedostatky v japonské distribuční soustavě a vedla ke zvýšení cen elektřiny. Vysoké náklady na energie se odrážejí na stavu veřejných financí Japonska, které je nejzadluženější ze všech velkých průmyslových ekonomik.

Změny v energetice patří k pilířům snahy premiéra Šinzóa Abeho reformovat širší ekonomiku. Už příští rok by měl podle agentury Reuters vzniknout nový orgán, který bude koordinovat nabídku a poptávku po elektřině na celostátní úrovni. Energetické podniky pak v dalších letech oddělí divize pro přenos a distribuci proudu do samostatných jednotek, což by mělo usnadnit vstup nových hráčů do systému.

Dědictví poválečné situace

Mocné regionální monopoly vznikly v roce 1951 během americké okupace po druhé světové válce. Sledovaly tehdejší model ve Spojených státech, podle něhož regionální poskytovatel veřejných služeb řídí všechny stránky produkce a přenosu energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.