Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Japonsko, Lybie a celý svět – všechno souvisí se vším!

Poslední nervový záchvat, kterým si globální kapitálové trhy prošly, byl způsoben tím, že si investoři uvědomili, že havárie v jaderné elektrárně Fukušima začíná mít dopady, které přesahují pouhý výpadek výroby v důsledku nedostatečných dodávek energie (komentář Saxo Bank).

Bezprostředně poté, co bylo Japonsko postiženo přírodní katastrofou, opomněly trhy vzít v úvahu problémy jako např. narušení dodavatelského řetězce, a jejich dopad na světové výrobce, automobilky a akcie technologických firem. Narušený dodavatelský řetězec ale v poslední době začal podkopávat výkony firem působících nejen v Japonsku, ale i v zahraničí. Jaký je rozsah tohoto negativního vlivu, zjistíme brzy.

Kromě krize v Japonsku ovlivňují světové kapitálové trhy a především energetický sektor nadále také nepokoje na Blízkém východě a v Severní Africe.  Pojďme se podívat na několik sektorů a typů aktiv a pokusme se zhodnotit, jaký je lokální i globální dopad uvedených událostí na ně a jaké investiční příležitosti se zde nabízejí.

UDÁLOSTI GEOPOLITICKÉHO, EKONOMICKÉHO, NEBO PŘÍRODNÍHO CHARAKTERU

SEKTORY nebo TYPY AKTIV

POHYB

GLOBÁLNÍ a LOKÁLNÍ DOPAD

VÝSLEDNÝ EFEKT

PŘÍLEŽITOST

CELOSVĚTOVÝ RŮST INFLACE

ZEMĚDĚLSKÉ KOMODITY

RŮST

Ceny zemědělských komodit zůstávají vysoké, přičemž cena kukuřice se blíží historickému maximu, na které vystoupala během potravinové krize v letech 2007-2008. Analytici i obchodníci se obávají, že by se ceny zemědělských komodit mohly v dohledné budoucnosti dále pohybovat vzhůru, což by způsobilo celosvětový nárůst inflace.

ROSTOUCÍ CENY POTRAVIN

Dobrou příležitostí pro dlouhodobou investici by mohly být společnosti působící v potravinářském sektoru.  Svůj vstup na trh však prosím pečlivě zvažte.  Před nákupem jakéhokoli titulu je nutné provést podrobný průzkum: seznámit se s historickým vývojem daného titulu, provést technickou analýzu, přihlédnout k názoru analytiků, atd. Budete muset pečlivě prostudovat tabulky a grafy, abyste určili maxima a minima daného titulu a zjistili, jaké důvody za těmito pohyby stály. Takto získáte kvalifikovanou analýzu, která vás může ve správném čase nasměrovat ke správnému investičnímu rozhodnutí.

POLITICKÉ NEPOKOJE NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ + JAPONSKÁ KRIZE JADERNÉ ENERGETIKY

ENERGIE

RŮST

Politické nepokoje na Blízkém východě ve spojení s vlnou odporu proti jaderné energetice v Japonsku a Evropě způsobí dlouhodobý nárůst poptávky po energiích exportovaných z Ruska, především plynu. Vzhledem k výše uvedenému nijak nepřekvapuje, že se ruský akciový trh, který v loňském roce zaostával za celkovým oživením rozvíjejících se trhů, nyní blíží k nejvyšším hodnotám dosaženým za posledního 2,5 roku.

ROSTOUCÍ CENY AKCIÍ RUSKÝCH ENERGETICKÝCH FIREM

Investování na ruském akciovém trhu by mohlo přinést zajímavé příležitosti. 

„Máme tu Blízký východ a Severní Afriku, které jsou příčinou tlaku na nárůst cen energií. Potom je tu také Japonsko, které do hry zapojuje ještě jadernou energetiku. V konečném důsledku to znamená, že na trhu s energiemi poklesne nabídka,“ uvedl minulý týden v rozhovoru pro televizní stanici CNBC Steen Jacobsen, investiční ředitel společnosti Saxo Bank.

S. Jacobsen tvrdí, že odklon od jaderné energetiky v kombinaci s nepokoji na Blízkém východě zvýší poptávku po dalších zdrojích energie.  Výsledkem bude zvýšený zájem o zemní plyn z Ruska.

ZEMĚTŘESENÍ V JAPONSKU

AKCIE TĚŽEBNÍCH SPOLEČNOSTÍ

RŮST

V očekávání poptávky související se zahájením prací na obnově Japonska a optimismem ohledně globálního ekonomického oživení získávají půdu pod nohama akcie těžebních společností.

ROSTOU AKCIE TĚŽEBNÍCH A DŮLNÍCH SPOLEČNOSTÍ

Australský index S&P/ASX 200 vzrostl ve čtvrtek o 1,1 % v naději, že práce na obnově Japonska povzbudí poptávku po surovinách.

Investice do australských těžebních a důlních společností by mohla být zajímavou příležitostí.  Abyste mohli učinit co možná nejinformovanější investiční rozhodnutí, nahlédněte prosím do sekce Stock Screener, v níž najdete další informace o příslušných australských společnostech.  Stock Screener je k dispozici v online obchodních platformách SaxoTrader a SaxoWebTrader.

ZEMĚTŘESENÍ V JAPONSKU

AKCIE TECHNOLOGICKÝCH SPOLEČNOSTÍ

POKLES 

Japonské technologické společnosti byly postiženy nedostatkem paliv po celé zemi a výpadky energie v oblasti Tokia, což mělo dopad na výrobu, distribuci a schopnost zaměstnanců dojíždět za prací.

ROSTOU AKCIE KOREJSKÝCH SPOLEČNOSTÍ

Poté, co zahraniční kupci soustředili svou pozornost na technologické tituly, vzrostla ve čtvrtek cena akcií jihokorejské společnosti Kospi o 1,2 %.

ZEMĚTŘESENÍ V JAPONSKU

AKCIE AUTOMOBILEK

(mimo Japonsko)

RŮST 

Zatímco japonští výrobci automobilů se potýkají s výpadky ve výrobě, akcie nadnárodních automobilek stoupají v očekávání většího podílu na trhu.

Pozastavení výroby ve společnosti Toyota Motor Corporation způsobilo podle odhadů od 11. do 26. března výrobní ztrátu rovnající se 140 000 vozů.

ROSTOU AKCIE NADNÁRODNÍCH AUTOMOBILEK

I když mnoho nadnárodních výrobců automobilů jako Ford Motor Co nedávno oznámilo, že v důsledku zemětřesení v Japonsku u nich nedošlo k žádnému bezprostřednímu dopadu nebo přerušení výroby, doporučujeme tento sektor před jakýmkoli vstupem na trh bedlivě sledovat, protože dopady japonského zemětřesení se na produkci nadnárodních automobilek mohou projevit až v nadcházejících týdnech.

Negativní události také představují zajímavé příležitosti ke vstupu do krátkých pozic u titulů, u kterých se v nadcházejících dnech očekává pokles.  Sledujte prosím stránku www.tradingfloor.com/equities , kde najdete čerstvé informace o mezinárodních akciových trzích.

Mnozí komentátoři tvrdí, že býčí trh z roku 2009 má ještě dost síly na další růst a že oživující se světová ekonomika se již promítla do zlepšující se psychologie trhu.  To znamená, že příležitosti na mezinárodních akciových trzích nejsou ještě zdaleka vyčerpány.

Prostřednictvím akciové platformy Saxo Bank mohou investoři sledovat všechny výše uvedené sektory (technologické, surovinové a energetické), utvářet si názor na možnosti investování a přijímat rozhodnutí týkající se investičního portfolia.   Data, analýzy, prognózy, zprávy a tipy týkající se akciových titulů najdete v sekcích Stock Screener a Research Centre. Objektivní názory, zkušenosti a tipy obchodníků s akciemi najdete také v EuroInvestor Forum (k dispozici v rámci nové Equity Platform).  Čtěte naše informace a vytěžte toho z dramatických událostí, které postihly globální kapitálové trhy, co nejvíc!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.