Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Janota kvůli Řecku odkládá prodej dluhopisů za miliardy

Investice 28.04.2010 | 19:05 0 Komentářů

Ministerstvo financí čeká na výhodnější podmínky na trzích. Ale přijdou vůbec?

Praha – Česká vláda nemusí uskutečnit plánovaný prodej státních dluhopisů. Připustil to dnes ministr financí Eduard Janota poté, co snížení ratingu pro Řecko a Portugalsko spustilo celosvětový nárůst nákladů na půjčování na finančních trzích.
„Čekáme na lepší podmínky,“ zdůvodnil dnes agentuře Bloomberg odklad prodeje dluhopisů denominovaných v eurech náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Výnos investorů z českého desetiletého vládního dluhopisu se dnes totiž  z úrovně 3,7 % vyšvihl nad 4 %.
Hodnota dluhopisu měla být nejméně miliardu euro, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na vyjádření mluvčího rezortu Ondřeje Jakoba z konce března. V únoru Janota podle České televize Janota sdělil, že pro letošní první pololetí uvažuje o emisi eurobondů za jednu až dvě miliardy eur a se splatností do deseti až 15 let,
Jsme, nebo nejsme pod tlakem?
„Budeme čekat, jak to dopadne na trzích v souvislosti nejen s Řeckem, ale dneska už i Portugalskem,“ řekl ministr financí Eduard Janota, do konce roku ale podle něj vláda minimálně jednu emisi eurobondů vydá. Trhy podle něj jen musí vidět silný signál pomoci Řecku od MMF a eurozóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.