Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Jančura žaluje České dráhy. Vraťte státu sedm miliard, říká

Investice 14.04.2015 | 17:15 0 Komentářů

O tuto částku byl údajně nadhodnocen majetek, který v roce 2008 převedly dráhy na státní Správu železniční dopravní cesty.

Jančura žaluje České dráhy. Vraťte státu sedm miliard, říká

Praha – Majitel železniční společnosti RegioJet Radim Jančura zažaloval České dráhy kvůli údajné nedovolené státní podpoře. Požaduje, aby dopravce státu vrátil sedm miliard korun. O tuto částku byl údajně nadhodnocen majetek, takzvaná mrtvá dopravní cesta, kterou v roce 2008 převedly ČD na státní Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) za celkových 12 miliard korun. Oprávněnost žaloby podnikatel dokládá pěticí posudků, kterou si nechal zpracovat.

„České dráhy postupují s péčí řádného hospodáře a v souladu s platnými právními předpisy,“ reagovaly na dnešní oznámení majitele RegioJetu České dráhy. Podle nich je Jančurův názor neopodstatněný.

V roce 2008 dráhy na správce kolejí převáděly majetek a činnosti související s údržbou železničních tratí. Šlo zejména o vozidla určená k opravám kolejí, budovy sloužící jako zázemí, depa, dílny nebo administrativní objekty, řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Takzvaná živá dopravní cesta tvořená zaměstnanci, například výpravčí, signalisté nebo závoráři, byla na správu železnic převedena o tři roky později.

„Pokud by chtěly ČD tento majetek prodat běžně na trhu, nezískaly by za něj ani polovinu toho, co nakonec dostaly od státu,“ uvedl Jančura, jehož společnost drahám konkuruje na trase mezi Prahou, Ostravou a slovenskými Košicemi. Podle něj šlo většinou o bezcenné pozemky, komerčně nevyužitelné budovy, v mnoha případech dokonce o ruiny.

Podle Jančury převáděný majetek nadhodnotila společnost PricewaterhouseCoopers, která znalecký posudek vytvořila těsně před převodem a navíc až poté, co stát na převod majetku vyčlenil právě 12 miliard korun. „Znalec nereflektoval předpisy upravující poskytování veřejné podpory a neprovedl ocenění podle toho, za jakou tržní cenu by bylo majetek skutečně možné prodat,“ uvedla ve zprávě společnost RegioJet patřící do skupiny Student Agency.

Aktuální spor není jediný, který majitel žlutých vlaků a autobusů proti Českým drahám vede. Dlouhodobě kritizuje chystaný převod nádraží na SŽDC, který rovněž označuje za nedovolenou státní podporu, a požaduje, aby je státní dopravce další státní organizaci předal bezúplatně. České dráhy to ale odmítají, podle nich by porušily povinnost spravovat vlastní majetek s péčí řádného hospodáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.