Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Jana Bobošíková mluvila v Evropském parlamentu o finanční krizi

Banky Daniel Kuchta 18.11.2008 | 18:10 0 Komentářů

Jana Bobošíková dnes vystoupila, jako jediná zástupkyně ČR, na plenárním zasedání v Evropském parlamentu. Na jedné straně kritizovala francouzského prezidenta z protekcionizmu, na druhé straně pak volá po větší kontrole bank při rozdělování peněz.

Celé znění projevu Jany Bobošíkové:

Dámy a pánové

jsem ráda, že nesmyslný nápad předsedy Evropské rady Nikolase Sarkozyho změnit základy kapitalismu na jednání ve Washingtonu neprošel. Doufám, že se do EU vrátí racionální duch, který respektuje svobodu trhu jako základní hodnotu a podmínku prosperity. A to platí i v době krize. Věřím proto, že ani Evropská komise a ani Česká republika, která předsednictví převezme, nepodlehnou iluzi o vlastní velikosti a neomylnosti. A že se, na rozdíl od francouzského prezidenta, vzdají nesmyslné a hlavně nebezpečné snahy zvrátit za peníze daňových poplatníků přirozený ekonomický cyklus. 

Jsem také ráda, že skupina G 20 odmítla protekcionismus. Je přeci známo, že ti kdo vymění část svobody za větší jistotu, ztratí nakonec obojí. 

Dámy a pánové

Současnou krizi nezpůsobil kapitalismus, ale chamtivost bank bez zodpovědnosti a ochoty nést riziko za vlastní rozhodování. A to je stejné ohrožení svobodného trhu jako státní dirigismus.

Proto prosté napumpování peněz do bank bez přímého vlivu na to, jak je použijí, je jen krádež výsledků práce občanů.  Je nutné pohlídat, aby banky peníze použily ne na pouhé ozdravení vlastních bilancí, ale na úvěry pro podnikatelskou sféru. Dovolit manažerům přijmout finanční pomoc bez diktátu vlád, jak s těmito penězi hospodařit, znamená popření principu politické odpovědnosti.

Došlo by tak k nemorálnímu uhrazení ztrát z bezcharakterních operací finančních institucí, aniž by za své činy nesly tyto instituce, i konkrétní manažeři, fatální odpovědnost.

Poznámka redakce:

Paní Bobošíková by měla před svými projevy v evropském parlamentu pečlivěji zvážit, co chce vlastně svým projevem říci. Ano, je pravda, že snaha "zvrátit za peníze daňových poplatníků přirozený ekonomický cyklus" je nesmysl a popírá svobodný trh, ale hned nato mluvit o diktátu vlád a politické odpovědnosti při rozdělování peněz nezní zrovna jako obhajoba tolik ceněného svobodného trhu.

Možná jsme pouze nepochopily hloubku myšlenek paní Bobošíkové, ale na první pohled vyznívají dva odstavce poněkud protichůdně. Pravděpodobně je ale nutné si tyto řádky přečíst několikrát, aby bylo jasno, o co vlastně v tomto projevu šlo.

Zdroj: www.bobosikova.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.