Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Jan Bureš: Pomalejší růst má slibnou strukturu

Česká ekonomika zpomalila v prvním kvartále meziroční tempo na 5,3%, což je nepatrně horší výsledek oproti prvnímu odhadu Českého statistického úřadu. O poznání zajímavější než celková revize je ale pohled na detailní strukturu hospodářského růstu. (Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny)

 

Za zpomalením stojí především domácí poptávka. Výrazně snížily své tempo reálného utrácení české domácnosti, které zaskočila na začátku roku vyšší inflace a nižší dynamika reálných mezd. Hospodářství naopak překvapivě dobrými výkony dál táhne především zahraniční obchod. Čeští exportéři byli schopni zvýšit reálné vývozy meziročně o skoro 14%, a to nehledě na silnou domácí korunu a zpomalení růstu v EU. Koruna je přitom vůči euru silnější o více jak 15% a vůči dolaru o více než 30% meziročně. Naopak mírně znepokojující je velice nízké tempo investic, které ale může částečně souviset s efektem mírné zimy v roce 2007.

Celkově vzato je zpomalení růstu, za kterým stojí pomalejší domácí výdaje,  dobrou zprávou z pohledu makroekonomické rovnováhy Česka. Struktura růstu může tlumit obavy ČNB z poptávkově tažených inflačních tlaků a podpořit v bankovní radě názor, že vyšší inflace je spíše jednorázovým výkyvem.

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.