Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Jaká to změna za jeden den!

Hlavní aktivitu během asijské seance představovaly opětovné nákupy měnových párů s JPY ze strany drobných investorů, kteří je včera likvidovali. Další zemětřesení, které zasáhlo severní Japonsko, nakrátko otřáslo USDJPY, ale jakmile vešlo ve známost, že se jednalo o zemětřesení o síle pouhých 5,8 stupně magnituda, situace se zase stabilizovala. (komentář Andrew Robinsona, Saxo Bank)

Pokud jde o makrodata, ceny japonských výrobců byly lepší, než se očekávalo – vzrostly o 0,6 % m-m a 2,0 % r-r, což je nejvyšší nárůst od listopadu 2008. Důvěra australských spotřebitelů se v dubnu zvýšila. Odrazila se z -2,4 % na 1,2 %, protože již došlo ke zmírnění dopadů záplav. Ekonomická zpráva japonské vlády obsahuje v důsledku zemětřesení snížený odhad HDP, přičemž ke snížení dochází poprvé za pět měsíců. Očekává se také nižší vývoz a na osobní spotřebu bude mít dopad omezení dodávek elektřiny a narušení dodavatelského řetězce.

Obchodování s měnami ve znamení averze vůči riziku, které včera dominovalo asijské seanci, ostatní svět přivítal – jako příležitost k nákupům při poklesech. EURUSD se odrazil od testované podpory na úrovni 1,4380, jelikož německý průzkum ZEW vykázal velmi dobrý výsledek u aktuální situace (i když očekávání byla nižší), zatímco MMF bagatelizoval dopad, který by poslední zvýšení sazeb ECB mohlo mít na růst eurozóny a na situaci ohledně státních dluhů. EUR poprvé od ledna 2010 prolomilo hranici 1,45 a započalo konsolidaci. GBP se během seance vzhledem k horším údajům o tržbách BRC a také neočekávanému propadu indexu spotřebitelských cen za březen (4,0 % r-r- oproti očekávaným i předchozím 4,4 %) příliš nedařilo.

Bank of England bude bezpochyby doufat, že již překonala krizi, a očekávání trhu, že BoE zvýší úrokové sazby, se v důsledku toho snížilo. CAD stagnoval, jelikož ceny ropy i nadále klesaly a Bank of Canada ponechala úrokové sazby beze změny – vypadá to, že s normalizací sazeb nijak nespěchá.

Pokud jde o dění v USA, optimismus malých podniků se v březnu propadl a dostal se z 94,5 na pětiměsíční minimum na úrovni 91,9, zatímco únorový obchodní deficit se zmenšil z naposledy revidovaných 47 mld. USD na 45,8 mld. USD. Index ekonomického optimismu měřený podle zprávy IBD/TIPP se mezitím propadl na 40,8. Wall Street zaznamenal čtvrtou negativní seanci v řadě, neboť energetický sektor je poznamenán poklesem cen ropy, a trh musel také strávit relativně slabé výsledky společnosti Alcoa. První z aukcí amerických pokladničních poukázek, které jsou plánovány na tento týden, proběhla dobře, tříleté dluhopisy ve výši 32 mld. USD měly poměr poptávky k nabídce (bid/cover) 3,25, což znamená nárůst oproti minulým 3,22. Výnos mírně poklesl, z 1,298 % na 1,28 %. Dnešní aukce 10letých dluhopisů ve výši 21 mld. USD pravděpodobně přiláká větší pozornost trhu.

Kalendář v Evropě je o něco málo nabitější, hlavními zveřejněnými údaji budou německé velkoobchodní ceny, švýcarské ceny výrobců, nezaměstnanost v Británii a průmyslová výroba v eurozóně. Americké obchodování přinese maloobchodní tržby a podnikové zásoby, spolu s béžovou knihou Fedu. Pozornost by mohla upoutat zpráva BoC týkající se monetární politiky, která bude zveřejněna po jejím včerejším zasedání a následné tiskové konferenci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.