Pondělí 25. května. Svátek má Viola.

Jak zareaguje ECB na padající inflační očekávání?

Investice 03.06.2019 | 14:14 0 Komentářů

Tento týden bude mít ECB opět těžkou úlohu. S tím, jak se kotel plný globálních nejistot blíží k bodu varu, roste na centrální bankéře tlak, aby reagovali. Zatímco v USA rostou dramaticky sázky na pokles sazeb – trhy už věří trojitému snížení sazeb do roka – v eurozóně není moc na co vsadit. Zbrojní arsenál je prakticky vybraný a manévrovací prostor ECB minimální -to se ostatně ukáže i tento týden po čtvrtečním zasedání.

I když start do roku 2019 nakonec byl relativně slušný (0,4% mezikvartálně), slabé podnikatelské nálady zatím ukazují na opětovné zpomalení (0,1% meztikvartálně v druhém kvartále). ECB sice nebude muset zatím prognózu přepisovat, ale poslední obchodní válčení zatím nestihlo podnikatelské nálady zasáhnout a může k tomu být donucena příště. Navíc jsou tu dva nové momenty, kvůli kterým bude Mario Draghi nervózní. Nárůst napětí na globálních trzích výrazně snížil dlouhodobá inflační očekávání – ta spadla pod 1,3% a jsou na dostřel od historických minim. Současně s tím nárůst tržního napětí sám o sobě utahuje v eurozóně finanční podmínky a ty jsou pro podniky a domácnosti nejpřísnější od února tohoto roku.

ECB tak pravděpodobně ve čtvrtek udělá to málo, co může. Zatímco Fed může kdykoliv uvažovat nad poklesem sazeb, ECB pravděpodobně nezbude v tuto chvíli nic jiného než alespoň představit “štědrou” verzi nového programu TLTRO a možná natáhnout garanci záporných sazeb beze změny do konce prvního kvartálu 2020….alespoň bude mít nový šéf ECB jasně načrtnoutou měnovou politiku.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.