Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Jak slabá nálada v Německu ovlivní rozhodování ČNB?

Investice 25.04.2019 | 14:32 0 Komentářů

Německá čísla opět motají trhům hlavu. Nejnovější index podnikatelské nálady Ifo překvapivě poklesl na 99,2 bodu zpátky do blízkosti čtyřletých minim z února tohoto roku. A na vině je znovu zejména průmysl, kde se nálada dál propadá.

Služby a stavebnictví se sice dál opatrně vylepšují, ale špatná nálada jako by lehce začala kazit náladu i mezi obchodníky. To není dobrá zpráva ani pro českou ekonomiku a uvidíme, zda nebude mít ještě dopad i na květnové rozhodnutí ČNB. Není žádným tajemstvím, že čeští centrální bankéři byli horšími zprávami z Německa na začátku roku znepokojeni.

Jenže čísla z Německa za poslední měsíc nebyla rozhodně černobílá. Zatímco nálada v průmyslu se dál zhoršuje (a to nejen v Německu, ale i ve Francii), tvrdá průmyslová čísla za únor ukázala na poměrně jednoznačný obrat k lepšímu. Uvidíme, zda ještě nebudou revidována, ale v jejich světle vypadají nové výhledy německého ministerstva financí (počítající s půlprocentním růstem) možná až příliš pesimisticky.

Dále se zhoršující nálady ale nelze brát i tak úplně na lehkou váhu. Nehledě na lepší čísla z Číny i překvapivě rychlé útraty amerických spotřebitelů, v německém průmyslu jako by alespoň pocitově dál převládal pesimismus a ostražitost. Může to být dané mimo jiné i tím, že nejistota spojená s brexitem jako by nebrala konce.

ČNB se tak na květnovém zasedání bude muset rozhodnout, jakým číslům z Německa dát přednost. Pokud vyhodnotí situaci v Německu jako stabilizovanou a bude se dívat čistě na domácí inflační tlaky, můžeme se v květnu dočkat dalšího růstu sazeb. Hodně bude ale záležet na celkovém vyznění nové prognózy a vnímání externích rizik jednotlivými členy bankovní rady.

Ať už bude verdikt ČNB v květnu jakýkoliv, stále platí jedno – ČNB letos nemá se sazbami kam spěchat, a sazby proto půjdou podle nás vzhůru pouze jednou (buď v květnu anebo až v pozdějším průběhu roku).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.