CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

03. 12. 2014

0 komentářů

Jak pražské tramvaje a ruský rubl potkaly černou labuť

 


 

Podle záznamů dopravního podniku totiž nastal obdobný kolaps tramvajové dopravy v Praze, jako byl ten včerejší, naposledy při květnovém povstání v roce 1945. Kvůli barikádám tehdy údajně tramvaje nejezdily dokonce šest dní, avšak k menšímu počtu linek jich tehdy nepochybně stálo méně než včera.

Rovněž rubl potkalo něco extrémně nepříznivého, když v průběhu listopadu (meziměsíčně) oslabil vůči dolaru o téměř 16 % procent, což jsou pro fajnšmekry více než dvě směrodatné odchylky. Připomeňme si přitom, že o více než 15 % rubl meziměsíčně oslabil v posledních 25 letech pouze na počátku roku 2009 – tedy po krachu Lehman Brothers a v roce 1998, kdy Rusko zbankrotovalo. Dodejme, že ruská měna v dramatické depreciaci pokračovala i včera (ztráty cca 4 %). 

Jak pražskou tramvajovou dopravu, tak ruský rubl přitom potkalo to, co Američané nazývají dokonalá bouře (perfect storm), kdy velmi nepříznivá souhra různých okolností vede k velmi nepříznivému výsledku. V případě pražských tramvají šlo o velmi specifický atmosférický jev, kdy prší a zároveň mrzne (takže na trolejích se vytvoří dokonalá vrstva ledu). Ruský rubl pak těžko mohl počítat s tím, že Rusko bude v podstatě válčit se svým velkým sousedem a zároveň ze zcela jiných příčin se zhroutí ceny ropy, na nichž je ekonomika závislá.

Včerejší den tedy berme jako připomínku toho, že extrémní jevy jako černé labutě, totální kolaps dopravy či znehodnocení měny o desítky procent za měsíc se prostě stávají a připravit se na ně je velmi obtížné a nákladné.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Padne Deutsche Bank, nebo by měla být státem zachráněna? Ekonomické argumenty pro a proti politice „Too big to fail“

Pád největší německé banky, nevídaná situace je nyní až strašidelně reálná. Finanční krize z roku 2008 ukázala, jak propojený je finanční svět, a je třeba si uvědomit nesmírné riziko, které evropskému finančnímu trhu hrozí. Analytici varují, že pád Deutsche Bank s sebou může vzít ke dnu nejen německou kancléřku Merkelovou, ale dokonce i celé EURO. Není tedy pochyb, že případné uplatnění či neuplatnění politiky Too Big to Fail má přímý vliv na finanční trhy, a tedy i investování.

Text: Marek Belza

24. 11. 2016

Inflace otřásá Ruskem

Zavládla nejistota, poprvé za několik měsíců byla prolomena psychologická úroveň 60 rublů za dolar a kurz se dostal na hodnotu 64,2 rublů. Z pohledu médií ruská centrální banka zpomalila propad tím, že až do konce roku suspendovala nákup cizích měn „pro doplnění svých devizových rezerv“. Toto mělo vyloučit další tlaky na rubl, ale následné kroky měnové politiky ukázaly, že centrální banka snížením úrokových sazeb vysílá signál poněkud jiný.

Text: Radovan Novotný

10. 08. 2015

Rok 2014: Akcie i dluhopisy vyčerpaly potenciál

Rok 2014 byl povětšinou investorům nakloněn, i když zisky byly zpravidla nízké. Dařilo se akciím i státním dluhopisům. Rok 2014 ale také přinesl dva převratné trendy, které budou mít zásadní globální dopad: začal silně posilovat americký dolar a výrazně poklesla cena ropy.

Text: Jan Traxler

05. 01. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *