Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Jak ovlivnily hospodářské výsledky akcie na české burze RM-SYSTÉM?

Uplynulý týden reagovaly akcie na české burze RM-SYSTÉM výrazně nejen na situaci na globálních kapitálových trzích, ale i na pokračující výsledkovou sezónu českých společností. Své hospodářské výsledky oznámila Telefónica O2, NWR, CME, Unipetrol a Erste Bank s Českou spořitelnou. (Roman Jandík, RM-Systém)

Revidovaná data HDP v USA

Z globálních faktorů zmiňme páteční zpřesněné údaje o vývoji HDP v USA. Americká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí propadla o neuvěřitelných 6,2%, což bylo mnohem více než se očekávalo.

Revize negativních výsledků největší světové ekonomiky k ještě negativnějším byla v pátek odpoledne políčkem do tváře i evropským burzám, včetně té české. Ta ale dokázala v úplném závěru propad mírně korigovat hnána zvláště růstem finančních titulů.

Telefónica O2 vydělala ve 4.Q 2,62 mld. Kč

Přelom února a března je tradičně časem, kdy většina titulů obchodovaných na burze reportuje výsledky svého hospodaření za poslední čtvrtleté předešlého roku. Pozitivní reakce na oznámená data jsme letos zaznamenali v případě akcie NWR. Společnost sice oznámila výsledky lepší než očekávané, nicméně negativní výhled na ceny uhlí a výši vyplacené dividendy znamenal týdenní pokles kurzu této těžařské společnosti o téměř 15% k 63,50 Kč.

Společnost za čtvrtý kvartál 2008 vytvořila čistý zisk ve výši 92,3 mil. EUR. Celková výše dividendy za rok 2008 činí 0,46 EUR, ale 0,28 EUR již akcionáři dostali v říjnu minulého roku. NWR vyplácí dividendu v půlročních intervalech a rozhodným datem bude 17. dubna. Samotná výplata se uskuteční 22. května 2009.

Česká spořitelna versus Erste Bank

Přecenění finančních aktiv mělo negativní dopad i na výsledky České spořitelny, jejíž akcie se obchodují na volném trhu RM-S. Celková ztráta z přecenění dosáhla u této dceřiné společnosti rakouské Erste Bank 4,35 mld. Kč. I přesto dokázala ČS meziročně zvýšit čistý zisk o více než 30% na 15,81 mld. Kč. Akcie ČS se aktuálně obchodují za 646 Kč.

Naopak mateřská Erste Bank ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila ztrátu 603 mil. EUR. Výsledek byl v souladu s očekáváním a příjemným překvapením byla výše oznámené dividendy. Akcie Erste Bank se aktuálně obchodují za 218 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.