CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

16. 12. 2019

0 komentářů

Jáč: Ze strany výrobních cen se snižuje tlak na růst inflace

 

Data za listopad naznačují, že by se v české ekonomice měly snižovat inflační tlaky související s cenami potravin. Výrobní ceny v zemědělství meziročně klesly. Jde o první pokles po 13 měsících a jeho tahounem jsou ceny v rostlinné výrobě. V případě průmyslových výrobců je růst cen velmi mírný a pod úrovní prognózy České národní banky (ČNB). Vývoj výrobních cen tak lze vnímat coby argument ve prospěch stability úrokových sazeb ČNB, neboť ceny výrobců samy o sobě nevolají po zpřísnění měnové politiky.

Loading



 


Růst cen průmyslových výrobců zůstal v listopadu na úrovni 0,9 %. Šlo o stejný meziroční růst jako v říjnu a ceny průmyslových výrobců rostly v souladu s očekáváním finančního trhu. Dosavadní růst cen průmyslových výrobců za letošní závěrečné čtvrtletí (0,9 %) je po odhadem ČNB, jenž pro závěrečné čtvrtletí roku 2019 činil 1,5 %.
Lze sice předpokládat, že v samotném prosinci dojde ke zrychlení meziročního růstu cen průmyslových výrobců z důvodu nízké srovnávací základny, neboť v prosinci 2018 vykázaly tyto ceny propad, pro první polovinu roku 2020 ale lze čekat další zmírnění jejich růstu.

Výrobní ceny v zemědělství v listopadu klesly meziročně o 2,1 %. Jde o první pokles zemědělských cen po třinácti měsících jejich růstu. Tahounem poklesu cen v zemědělství jsou ceny v rostlinné výrobě, což by se mělo postupně přenášet i do živočišné výroby. Vývoj zemědělských cen naznačuje, že se v průběhu roku 2020 bude snižovat tlak na růst cen potravin pro konečné spotřebitele.

Za letošní říjen a listopad klesly ceny v zemědělství meziročně v průměru téměř o 0,9 %. Pro srovnání: ČNB ve své listopadové prognóze čekala pro letošní závěrečné čtvrtletí růst cen v zemědělství na úrovni 0,2 %.

Ze strany výrobních cen se snižuje tlak na růst inflace v české ekonomice a výrobní ceny by si měly tuto tendenci udržet i do prvního pololetí roku 2020. V roce 2020 by k nižšímu růst výrobních cen měl přispět také pomalejší růst české ekonomiky a zmírnění tempa růstu mezd. Ve druhém pololetí 2020 se ale tlak na růst cen průmyslových výrobců může postupně obnovit – podmínkou ale je, že se oživí hospodářský růst v eurozóně a s ním související cenové tlaky na straně tamního průmyslu a ostatních výrobců.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *