Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Jáč: Za celý rok 2018 vzrostla tuzemská průmyslová výroba o 3,2 %

Investice 08.04.2019 | 14:13 0 Komentářů

Tuzemská průmyslová výroba vykázala v únoru mírný růst, výsledek ovšem vyšel v souladu s očekáváním finančních trhů. Vzhledem k vnějším podmínkám, tedy fakticky klesající průmyslové aktivitě v Německu, nelze momentálně silný růst ze strany tuzemského průmyslu čekat. Nové zakázky v průmyslu rostly obdobným tempem jako výroba a i zakázky tak naznačují, že akcelerace růstu výroby není v nejbližších měsících pravděpodobná.


Průmyslová výrova v únoru meziročně vzrostla o 1,5 %, což odpovídá tržním očekáváním. Samotný zpracovatelský průmysl však vykázal meziroční růst o pouhých 0,9 % a celková průmyslová výroba byla tažena především výrobou a distribucí elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

Výroba motorových vozidel opět vykázala meziroční pokles, ten však byl mnohem mírnější než v lednu, kdy navíc negativně působily odstávky ve výrobě. Nicméně, je zřejmé, že odvětví výroby motorových vozidel je pod vlivem nepříznivých faktorů a slabší poptávky, jež působí napříč Evropou, a toto odvětví tak na oživení stále čeká.

Nové průmyslové zakázky rostly v únoru meziročně o 1,4 %, přičemž růst zahraničních i domácích zakázek byl prakticky vyrovnaný. Vývoj nových objednávek vyznívá ve prospěch scénáře jen mírného růstu průmyslové výroby.
Průzkumy PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl pak fakticky naznačují prohlubující se pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Za celý rok 2018 vzrostla tuzemská průmyslová výroba o 3,2 %, pro letošní rok aktuálně očekávám zpomalení růstu do rozmezí 2,0 až 2,5 %. Slabost vnějšího prostředí a jeho nepříznivý dopad na tuzemskou ekonomiku je jedním z klíčových faktorů, jež vedou ČNB k udržování úroků na stabilní úrovni, a jež z časového pohledu odsouvají vážnou debatu o jejich možném zvýšení poněkud na neurčito.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.