Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Jáč: Spotřebitelská důvěra si sáhla na nejnižší úroveň od července 2016

Vývoj ekonomiky 24.09.2019 | 15:05 0 Komentářů

Důvěra v tuzemském průmyslu se drží beze změny, klesá však sentiment mezi spotřebiteli.
Celkově v září klesla spotřebitelská i podnikatelská důvěra a celková nálada v české ekonomice je nejníže od října roku 2014.
Na tuzemskou ekonomiku musí celkem nevyhnutelně dopadnout zpomalení hospodářského růstu v eurozóně, zářijový pokles podnikatelské důvěry ovšem nepřišel skrze exportně orientovaný průmysl, nýbrž skrze sektory více orientované na domácí poptávku.


Průzkum sentimentu v české ekonomice za letošní září hlásí stagnující důvěru v průmyslu a stavebnictví, a zhoršení důvěry v obchodě a službách, a také mezi spotřebiteli.

Spotřebitelská důvěra si sáhla na nejnižší úroveň od července 2016, když na sentiment spotřebitelů dopadají obavy z výhledu celkové ekonomické situace.
V tomto ohledu tak jde skutečně o výkyvy v sentimentu: situace na tuzemském trhu práce zůstává příznivá a v tomto smyslu tuzemské spotřebitele nic nepálí, náladu ale zjevně zhoršují zprávy ze světové ekonomiky a jejich možný dopad na tuzemskou ekonomiku.

Průmysl ale hlásí za uplynulé čtyři měsíce stabilizaci důvěry, byť na nejnižší úrovni od září roku 2013.
V kontextu zpráv z eurozóny a zejména pak z německého průmyslu je stabilizace důvěry v tuzemském průmyslu dobrou zprávou.
Je ale otázkou, zda stabilizace vydrží i do dalších měsíců, pokud se situace v západoevropském průmyslu nezačne obracet k lepšímu.

Celkový vzkaz z průzkumu za letošní září a obecně za celé třetí čtvrtletí lze shrnout tak, že růst české ekonomiky zpomaluje, nejde ale o nic dramatického a vlastně ani překvapivého.

Tuzemská ekonomika zůstala v letošním prvním pololetí obdivuhodně imunní vůči nepříznivým vnějším faktorů, do dalších čtvrtletí lze ale předpokládat, že meziroční růst HDP zpomalí z úrovně 2,7 %, jež byla vykázána v prvním i druhém čtvrtletí letošního roku.

Pro celý rok 2019 očekávám růst HDP České republiky zhruba na úrovni 2,4 %, ve výhledu na rok 2020 pak může dojít ke zpomalení pod dvouprocentní úroveň, můj konkrétní odhad růstu HDP pro rok 2020 činí 1,9 %.
Pro rok 2021 bych ovšem čekal oživení růstu české ekonomiky, což ovšem předpokládá, že se zklidní globální obrázek jak na poli obchodních válek, tak co se týče otázky dořešení brexitu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.