Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Jáč: Pro celý rok 2019 nadále očekáváme mírné zpomalení růstu maloobchodních tržeb

Investice 09.07.2019 | 13:04 0 Komentářů

Růst maloobchodních tržeb v květnu zaostal za očekáváním, prodeje nepotravinářského zboží nicméně utěšeně rostou.

Květnový meziroční růst maloobchodních tržeb vyjma motoristického segmentu činil 2,7 % a poměrně výrazně tak zaostal za očekáváním trhu, jež počítalo s růstem 5,1 %. Zaostaly zejména prodeje potravin, jež meziročně vzrostly o pouhé 0,4 %. Velmi solidní růst naopak vykázaly prodeje nepotravinářského zboží: meziročně se zvýšily o 5,6 %, což je dokonce o něco silnější růst, než jaký byl vykázán v dubnu.

V rámci prodejů nepotravinářského zboží dominovaly počítače a telefony, farmacie a kosmetika, do výčtu solidního růstu tržeb se v květnu dostaly také výrobky pro domácnost. Prodeje nepotravinářského zboží naznačují, že chuť a síla utrácet zůstává na straně domácností silná.

Z hlediska forem prodeje pokračuje silný růst prodejů skrze internet a zásilkové obchody: v květnu meziročně téměř o 19,5 %, tedy mírně nad průměrem růstu vykázaného od počátku letošního roku.

Od počátku letošního roku růst maloobchodních tržeb vyjma prodejů motorových vozidel dosáhl 4,9 %, což je stejný nárůst jako za celý loňský rok. Pro celý rok 2019 ale i nadále očekávám v porovnání s rokem 2018 mírné zpomalení růstu maloobchodních tržeb, což by mělo být dáno o něco slabším růstem mezd a postupně se zvyšující mírou úspor domácností. I tak ale platí konstatování, že by spotřeba domácností měla zůstat jedním z hlavních pilířů růstu HDP České republiky.

Pro letošní rok odhaduji růst maloobchodních tržeb (vyjma motoristického segmentu) mírně pod úrovní 4,5 %.
Šlo by tak o zpomalení z růstu 4,9 %, jenž byl vykázán za celý rok 2018.

Tržby za prodeje motorových vozidel v květnu meziročně vzrostly o více než 3 %, za prvních pět měsíců letošního roku pak vykázaly nepatrný meziroční růst na úrovni 0,2 %.

Předpokládám, že po loňském poklesu, jenž činil 1,8 %, by se tržby za prodeje motorových vozidel mohly letos stabilizovat anebo dokonce mírně oživit. Výrazný růst bych ovšem v tomto segmentu nečekal, neboť vývoj tržeb zde stále porovnáváme s velmi silnou základnou, kterou tvoří prodeje z předchozích let, a českou ekonomiku jako celek navíc čeká v průběhu letošního roku další zpomalení hospodářského růstu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.