Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Italským bankám hrozí krach

Banky 29.11.2016 | 09:47 0 Komentářů

Trh s napětím očekává blížící se italské referendum. Italské banky mají podíl nesplacených úvěrů dosahující téměř 20 procent. V případě neúspěchu referenda jim hrozí krach.

Nedělní referendum bude pro Itálii znamenat velký skok dopředu, ale v opačném případě může vést i k velkým problémům. Premiér Matteo Renzi totiž navrhuje zamítnutí některých ústavních změn. „Zamítnutí těchto změn by sice samo o sobě problém neznamenalo, ale Renzi v takovém případě plánuje podat demisi, což by mělo dopad na důvěru trhu,“ uvádí Petr Bártek, analytik České spořitelny.

Kupříkladu ostře sledovaná banka Banca Monte dei Paschi, která je zralá na doplnění kapitálu, ztratila včera 14 %. Nynější situace na trhu tak může vést i k uzavření některých italských bank. „Plány na rekapitalizaci, které mají být ohlášeny po referendu, by mohly kvůli politické nejistotě ztroskotat a některým italským bankám by pak mohlo hrozit, že budou restrukturalizovány nedobrovolně prostřednictvím evropského mechanizmu dohledu nad bankami,“ uvedl Martin Vlček, analytik BH Securities, podle kterého by v takovém případě bankám hrozila likvidace, což by vedlo ke ztrátám pro akcionáře a držitele dluhopisů.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.