Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Italská ekonomika se ocitla v recesi a stahuje i eurozónu

Makro 31.01.2019 | 16:50 0 Komentářů

Třetí největší ekonomika eurozóny se propadla do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie klesl již druhé čtvrtletí za sebou. Italská ekonomika zaznamenala v posledních třech měsících loňského roku mezičtvrtletní pokles o 0,2 procenta a o čtvrtletí dříve o 0,1 procenta.

Meziročně však italská ekonomika ještě rostla o 0,1 procenta. Propad ve čtvrtém čtvrtletí ale předčil očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters odhadovali mezičtvrtletní pokles o 0,1 procenta a meziroční nárůst o 0,3 procenta. Údaje za čtvrtý kvartál dnes zveřejnil italský statistický úřad ISTAT.

Italskému premiérovi Giuseppu Contemu stav ekonomiky vrásky na čele nedělá: „Nebojím se… I ti nejnaivnější analytici vědí, že tu teď máme obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou. A hlavně nás brzdí Německo… je to přechodná fáze, která souvisí s vnějšími faktory,“ řekl agentuře Reuters italský premiér s tím, že ve druhé polovině roku očekává oživení ekonomiky.

Recese italské ekonomiky se podepsala i na zpomalení tempa růstu celé eurozóny. HDP eurozóny v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl mezičtvrtletně pouze o 0,2 procenta. Za celý loňský rok pak hospodářský růst eurozóny zpomalil z předloňských 2,3 procenta na 1,8 procenta.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.