Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Itálii ochromila generální stávka, nefungují úřady a doprava

Investice 12.12.2014 | 14:32 0 Komentářů

Jde o zatím nejrozsáhlejší protest proti krokům premiéra Mattea Renziho a jeho kabinetu, který chce řadou reforem povzbudit ekonomiku.

Itálii ochromila generální stávka, nefungují úřady a doprava

Řím/Praha – Život v Itálii dnes ochromila generální stávka, kterou svolaly odbory na protest proti vládním reformám. Od rána nefungují úřady, pošty ani školy, výrazně omezená je doprava i lékařská péče. Dopravci odhadli, že zrušeno bylo až 70 procent autobusových a polovina leteckých spojů, mezi nimi i dva lety mezi Prahou a Milánem. Na více než padesáti místech po celé zemi se konají či budou konat demonstrace, v Turíně a Miláně se už jejich účastníci střetli s policií.

Stávku organizují pod heslem Cosí non va! (Takhle to nejde!) dvě ze tří největších odborových organizací – CGIL a UIL, které zastupují dohromady skoro osm milionů členů. Jde proto o zatím nejrozsáhlejší protest proti krokům premiéra Mattea Renziho a jeho kabinetu, který chce řadou reforem povzbudit ekonomiku krizí těžce postižené země. Poprvé se navíc odbory takto silně bouří proti levicové vládě, ačkoli s levicí měly italské odborové organizace vždy velmi těsné vztahy.

Premiér Renzi dnes uznal právo lidí na stávku, jejich protesty ho prý ale nepřimějí změnit kurz. Podle něj by totiž země bez reforem čelila postupnému úpadku. „Musíme se pozorně zabývat tím, co nefunguje, a nezametat problémy pod koberec,“ řekl dnes předseda vlády na podnikatelském fóru v tureckém Istanbulu. Znepokojení vyjádřil prezident Giorgio Napolitano, podle kterého je vyhrocená konfrontace mezi odbory a vládou nešťastná.

Stávka se výrazně dotkla městské, silniční, železniční, námořní i letecké dopravy. Zapojili se do ní rovněž letečtí dispečeři, zaměstnanci letišť a aerolinek, což vedlo ke zrušení stovek spojů. Jen domácí letecká společnost Alitalia jich na dnešek musela škrtnout na 200, další aerolinky své spoje preventivně odvolaly už dříve. Ve spojení s Prahou byl zrušen jen jeden ranní pár spojů s milánským letištěm Malpensa, řekla ČTK mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková.

Velmi chaotická situace panuje podle italských médií v městské dopravě – například v Římě nefunguje ani metro. Velmi omezená je i doprava po železnici. Sdružení Česmad Bohemia nemá informace, že by se stávka dotkla českých autodopravců, řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Stávkují i téměř tři čtvrtiny odborářů v italském průmyslu.

Italským odborům se nelíbí například prosazovaná změna pracovního práva, která má usnadnit propouštění, či plánované plošné daňové úlevy pro podniky nezávisle na jejich zaměstnanecké politice. Kritiku vzbuzuje i návrh rozpočtu na příští rok, v němž se nepočítá se zvyšováním léta stagnujících mezd ve veřejném sektoru.

Renzi nastoupil do úřadu letos v únoru s programem zásadních reforem zaměřených na oživení ekonomiky, která ovšem i v letošním třetím čtvrtletí zůstala v recesi. Jeho návrhy se ale nelíbí odborům, které kvůli nim v uplynulých měsících uskutečnily už desítky demonstrací a stávek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.