Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Itálie uspoří stovky miliard, ministryně se rozplakala

Investice 05.12.2011 | 11:05 0 Komentářů

Nová vláda Maria Montiho schválila protikrizová opatření v hodnotě přes 750 miliard korun

Řím – Italská vláda schválila na mimořádném nedělním zasedání balík protikrizových opatření v hodnotě 30 miliard eur, což je přes 750 miliard korun. Plán rozpočtových úspor, strukturálních reforem a kroků na podporu ekonomického růstu vypracovaný vládou nového premiéra Maria Montiho má ozdravit napjaté veřejné finance země, nastartovat ekonomický růst a zabránit pádu Itálie do dluhové krize.
Konkrétní podobu opatření oznámí Monti na pondělním zasedání parlamentu. Vláda se měla původně zabývat plánem reforem až v pondělí. Předseda vlády ale zdůraznil naléhavost situace tím, že překvapivě svolal ministry na nedělní odpoledne. Předcházela tomu jeho jednání s předáky politických stran a odborů.
Cílem Montiho vlády je dostat rozpočet do roku 2013 do vyrovnané bilance a nepodkopat přitom hospodářský růst, bez něhož je snižování dluhu nemožné. Druhým pilířem plánu tak mají být opatření na podporu růstu, která by měla uvolnit zdroje k oživení chronicky stagnující italské ekonomiky.
Daně porostou
Vláda chce zvýšit daně u nemovitostí nebo nově zdanit luxusní zboží jako lodě, letadla nebo vozy s velkým obsahem válců. Vláda je odhodlána zvýšit daň z přidané hodnoty o dva procentní body na 23 procent. Kromě toho chce Řím zakročit proti daňovým únikům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.