Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Irská ekonomika loni rostla nejvíce z Evropské unie

Investice 12.03.2015 | 14:25 0 Komentářů

Irská ekonomika loni obnovila silný růst a její výkon se zvýšil o 4,8 procenta. Irsko tak za sebou v roce 2014 nechalo období propadu a stagnace, do něhož se dostalo v době globálních finančních otřesů a své dluhové krize po roce 2008. Podle agentury Reuters byl loňský růst v Irsku pravděpodobně nejrychlejší v celé Evropské unii.

Irský ekonomický růst byl loni téměř čtyřikrát vyšší než průměrný růst o 1,3 procenta v Evropské unii po započtení údajů z většiny členských zemí. Příznivé výsledky by mělo Irsko letos znovu zopakovat. Tamní vláda v říjnu v rozpočtu pro tento rok předpověděla růst hrubého domácího produktu o 4,7 procenta.

Irská ekonomika prudce rostla zejména v prvním pololetí, ke konci roku sice trochu zpomalila a ve čtvrtém čtvrtletí její mezičtvrtletní tempo sestoupilo na 0,2 procenta. To ale na ekonomickém růstu nic nezměnilo. Soukromá spotřeba totiž v posledním kvartále vzrostla o 1,3 procenta a vývoz se zvýšil o 1,2 procenta. „Ukazuje to, že oživení se rozšiřuje a sílí,“ řekl Reuters hlavní ekonom irské pobočky KBC Bank Austin Hughes. „Nejpovzbudivějším aspektem je vzestup domácí poptávky,“ dodal. 

Zdroj: e15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.