Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Irové nechtějí platit daň z vody, tisíce jich demonstrovaly

Investice 01.11.2014 | 19:10 0 Komentářů

Země se potýká s jedněmi z největších protestů od roku 2008. Daň z vody zemi v rámci stabilizace doporučily Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Irové nechtějí platit daň z vody, tisíce jich demonstrovaly

Dublin – Nejméně 100 tisíc lidí v sobotu v Irsku demonstrovalo proti nové dani za dodávky vody. Jde o jedno z opatření, která mají zemi pomoct se splácením mezinárodní úvěrové pomoci. Podle BBC se po celé zemi konalo téměř 100 demonstrací, z toho zhruba 20 v irské metropoli Dublinu.

Protestní pochody se konaly v rámci kampaně Right2Water (Právo na vodu) a byly jedněmi z největších od roku 2008, kdy země začala zvyšovat daně a omezovat výdaje kvůli finanční krizi.

Experti Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), kteří dohlíželi na záchranná opatření zahájená v roce 2010, Dublinu doporučili zavést daň z vody s cílem znovu získat kontrolu nad rozpočtovými deficity.

Dodatečné poplatky za vodu byly zavedeny od 1. října. Předpokládá se, že průměrnou irskou domácnost přijdou ročně na 278 eur (7 730 Kč). Desetitisíce lidí je však platit odmítají.

Irsko se přestalo spoléhat na půjčky od EU a MMF loni a rozpočet na příští rok už se obejde bez vynucených škrtů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.