CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

08. 01. 2020

0 komentářů

Írán vrací úder a útočí na americké základny. Ropa a zlato zdražují

 

Bezpečnostní situace na Blízkém východě se v průběhu včerejší noci opět výrazně zhoršila v reakci na íránský raketový útok proti americkým vojenským základnám v Iráku. Ten přišel jako odplata za zabití elitního generála Sulejmáního a na globálních trzích se okamžitě projevil nárůstem nejistoty a útěkem do bezpečných přístavů (cena zlata je tak například nejvýše od roku 2013). Prudkým růstem o více než pět procent reagovala na útok také ropa, aby dnes ráno část zisků odmazala a vrátila se zpět pod 70 USD/barel. 

Loading



 


Další vyostření konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem dává tušit, že geopolitika zůstane i v tomto roce nevyzpytatelnou proměnou, se kterou musí (nejen) globální ropný trh počítat. Včerejší íránská odveta totiž rozehrává nebezpečnou partii, v níž každá další odplata zvyšuje riziko horkého konfliktu. A přestože můžeme v současné chvíli (a bez znalosti bližších detailů) pouze spekulovat o tom, v jakém duchu se ponese americká reakce, s ohledem na rozsah a intenzitu íránského útoku bude mít Donald Trump na stole bezpochyby i variantu razantní odpovědi.

Z pohledu ropného trhu je nyní zásadní, že navzdory rostoucímu napětí na fyzickém trhu (jak potvrzuje pohled na krátký konec forwardové křivky), nedošlo k narušení dodávek ropy. To je koneckonců hlavní důvod, proč cena ropy po prvotním šoku odepsala většinu zisků. Navíc, i pokud by došlo k časově omezenému výpadku produkce (v rozsahu zářijového útoku na saúdské kapacity), ropný trh by měl být – díky existenci robustních nabídkových polštářů (volné produkční kapacity OPEC, strategické zásoby ropy) – schopen situaci zvládnout bez vážnějších otřesů.

Zcela jiný scénář by pochopitelně představoval ozbrojený konflikt mezi Spojenými státy a Íránem. Ten by totiž bezprostředně ohrozil (přinejmenším) produkční kapacity Iráku (4,7 mil. barelů denně) a Íránu (2,2 mil. barelů denně), které dohromady představují přibližně sedm procent globální nabídky. Jak extrémní je aktuálně tento scénář, tedy zda i nadále přetrvává neochota USA a Íránu vstoupit do otevřeného válečného konfliktu, bude jasnější v nejbližších dnech.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *