Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

Investovat na kapitálovém trhu může každý, pomůže investiční fond

Investice 14.04.2016 | 16:09 1 Komentář

Investiční fondy jsou nejjednodušším způsobem, jak začít investovat. Zpřístupňují totiž kapitálové trhy i investorům, kteří si mohou dovolit investovat například jen 500 korun měsíčně. Využívají přitom výhod tzv. kolektivního investování, při němž více investorů vloží své prostředky do fondu, který za ně aktivně spravuje investiční expert. A protože investuje ve významně vyšších objemech než jednotliví investoři, získává výrazně výhodnější podmínky.

Investiční fondy mohou získat expozici na nejrůznější finanční aktiva jako akcie, dluhopisy, reality a další. Jejich hlavními výhodami jsou bezpečnost investice, diverzifikace a likvidita.

Bezpečnější díky regulaci

Výkonnost fondů se odvíjí podle celkového vývoje na finančních trzích. Většina fondů zveřejňuje na svých stránkách jednou měsíčně i zprávu portfolio manažera, kde se lze dopátrat, co daný fond drží, jaké výkonnosti dosáhl za poslední rok, tři a pět let a jak je na tom ve srovnání s benchmarkem.

Regulace investičních fondů navíc značně pokročila od devadesátých let, kdy byl tento produkt spojován se jmény jako Viktor Kožený a další. Současná legislativa zajišťuje, že majetek investičního fondu je striktně oddělen od majetku investiční společnosti.

Diverzifikace a likvidita
Pro malého investora by bylo poměrně obtížné rozložit 500 korun měsíční úložky mezi 30 akcií.  Dluhopisy pak zpravidla mívají poměrně vysoké nominály (často v řádu milionu korun), pro drtivou většinu investorů by tak byly nedostupné. Podobná je i situace u komerčních nemovitostí, jako jsou obchody, kanceláře nebo nájemní domy. Investiční fond tuto diverzifikaci umožňuje.

Likviditou pak chápeme snadnost prodat fond a inkasovat za to hotovost. Většinu fondů je možné prodat v průběhu maximálně několika týdnů. Navíc jsou výnosy po třech letech osvobozeny od daně z příjmů. Zároveň nemáte povinnost danit roční výběry do 100 000 korun.

Fondy jsou tak vhodnými nástroji jak investovat pro téměř každého. Je třeba však rozumět do jakého podkladového aktiva fond investuje a jaká jsou rizika. Důležité je si i porovnat poplatky. Pokud jsou někde poplatky výrazně vyšší, musí to fond kompenzovat vyšší výkonností. Zlaté pravidlo však je neinvestujte do ničeho, čemu nerozumíte a vzdělávejte se.

Vojtěch Železný, portfolio manažer Conseq Investment Management

Jeden komentář: “Investovat na kapitálovém trhu může každý, pomůže investiční fond”

  1. David Vozák napsal:

    Dobrý den,

    z investičních fondů jsou nejdostupnější otevřené podílové fondy, známé nejčastěji jen jako podílové fondy. Jedná se o nejsnazší a nejjistější cestu jak investovat. Samozřejmě ve zkratce. Pokud mohu doporučit, věnujte čas jejich výběru. My se na jejich výběr a porovnání zaměřujeme.

    Pěkný den,
    JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.