CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

27. 03. 2013

0 komentářů

Investoři zůstali pod tíhou událostí z Kypru mimo dění

 


 

Kypr zabral titulky prakticky všech významných deníku v poměrně dramatické ukázce vzdoru, když tamní parlament odmítl podmínky návrhu finanční pomoci eurozóny ve výši 10 miliard eur tykající se zdanění vkladu střadatelů, kterou nutně potřebuje k odvrácení svého bankrotu.

Vzhledem k dramatickým článkům, které oznamovaly bankrot Kypru a jeho odchod z eurozóny, se do pozadí zájmu investorů dostalo politické dění v Itálii. V USA FOMC ponechal současné nastavení úrokových sazeb beze změny a zároveň uvedl, že již pracuje na exitových strategiích svého programu kvantitativního uvolňování. I přes to, Fed i nadále zastává ultraliberální nastavení měnové politiky a to do doby, než americká ekonomika vykáže další zlepšení. Britská libra do konce týdne zaznamenala růst na základě lepších makroekonomických ukazatelů, zápisu ze zasedání Bank of England a předložení návrhu státního rozpočtu, který i nadále počítá se zachováním současných úsporných opatření.

Tíha událostí kolem Kypru, Itálie, data z Velké Británie a zasedání FOMC přiměly investory zůstat po většinu týdne mimo dění na devizových trzích. V Japonsku se své funkce ujal nový guvernér Bank of Japan, který́ prohlásil, že pokračování programu kvantitativního uvolňování je klíčové v boji s deflací, ačkoliv v tomto ohledu bude nutné podniknout další kroky. V důsledku jeho komentářů pokračoval japonský jen ve svém sestupném trendu. Výrazné zisky si během týdne připsal novozélandský dolar, který profitoval z lepších než očekávaných údajů ekonomického růstu.

Koruně se v uplynulém týdnu nedařilo. Česká měna při absenci nových dat z domácí ekonomické scény oslabila vůči euru na nejslabší hodnotu od června 2012, zatímco vůči americkému dolaru klesla na 4-měsíční minimum. Ještě na začátku týdne však koruna zaznamenala částečné posílení po zveřejnění německého indexu ekonomického sentimentu ZEW, který překonal odhady trhu. Těsné hospodářské vazby Česka a Německa mají za následek vetší pohyb koruny na německá data, a ani tentokrát nebyla její reakce výjimkou. Zisky koruny však byly krátkodobé, když na trhu převládly obavy investoru ze situace na Kypru, které vyústily v celkové zhoršení sentimentu a zvýšení averze investoru vůči riziku, které se odrazilo i ve středoevropském regionu.

Hlavní události tohoto týdne

REKLAMA

I během tohoto týdne by mohla koruna být dále vystavena prodejním tlakům a to i v souvislosti s očekávaným měnovým zasedáním ČNB. Změna současného nastavení úrokových sazeb, které zůstávají v blízkosti svého minima, se všeobecně neočekává. Nicméně centrální banka již několikrát trhům připomněla, že ve snaze zabránit růstu deflačních tlaku by v případě nutnosti mohla přistoupit k devizovým intervencím proti koruně. Z tohoto důvodu bude obchodování s korunou ze strany investorů zřejmě ve znamení zvýšené opatrnosti.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zmrtvýchvstání podle dolaru

Není to tak dlouho, co měl dolar „padnout“. Podobně, jako v české novinářské hantýrce padl Berdych s Djokovičem nebo Třinec s Litvínovem, protože v posledním roce nebo dvou letech všichni „padají“. Zřejmě se stalo neslušným říci, že někdo prohrál.

Text: Luboš Smrčka

20. 04. 2015

Rok 2014: Akcie i dluhopisy vyčerpaly potenciál

Rok 2014 byl povětšinou investorům nakloněn, i když zisky byly zpravidla nízké. Dařilo se akciím i státním dluhopisům. Rok 2014 ale také přinesl dva převratné trendy, které budou mít zásadní globální dopad: začal silně posilovat americký dolar a výrazně poklesla cena ropy.

Text: Jan Traxler

05. 01. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *