Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Investoři věří Saúdské Arábii i přes vraždu novináře

Investice 11.01.2019 | 16:59 0 Komentářů

Saúdská Arábie prošla tento týden prvním testem důvěry zahraničních investorů od vraždy novináře loni v říjnu. Země vydala nové mezinárodní dluhopisy, které ihned po zahájení obchodování začaly růst. To je podle manažerů fondů známkou vysokého zájmu investorů.

Saúdské Arábii se ve středu podařilo prodat nové dluhopisy se splatností v roce 2029 za čtyři miliardy dolarů (89 miliard korun) a se splatností v roce 2050 celkem za 3,5 miliardy korun (téměř 78 miliard korun). Investoři však projevili zájem o dluhopisy až za 27 miliard dolarů.

Zemi se v minulých letech obrátila na trhu dluhopisů po prudkém poklesu cen ropy. Z prodeje dluhopisů do roku 2016 celkem získala 52 miliard dolarů. V loňském roce dosáhl veřejný dluh země 19,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a letos by se měl vyšplhat na 21,7 procenta HDP.

První mezinárodní dluhopisy chce vydat také i saúdskoarabská státní ropná společnost Aramco. Dluhopisy budou podle středečního prohlášení ministra pro energetiku Chálida Fáliha v dolarech a na trh se dostanou ve druhém čtvrtletí. Získané peníze chce společnost využít na financování koupě kontrolního podílu v petrochemické společnosti SABIC.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.