Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Investoři se připravují na odtržení Skotska

Investice 30.07.2014 | 15:35 0 Komentářů

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že skotští voliči v zářijovém referendu neprolomí svou dlouholetou vazbu ke zbytku Spojeného království. I přes to se však začínají množit sázky na pokles britské libry v případě, že voliči nakonec rozhodnou pro nezávislost Skotska.

I přes aktuální situaci, která se váže k 18. září, kdy proběhne hlasování, je libra v letošním roce jedna z nejvýkonnějších měn na světě. Proti euru si během letošního roku polepšila o 5 procent a proti americkému dolaru o 2,5 procenta. Začátkem letošního července se dokonce proti dolaru vyšplhala na nejvyšší úrovně za posledních 6 let. Za tímto růstem samozřejmě stojí lepšící se hospodářství Anglie a s tím i rostoucí pravděpodobnost, že centrální banka Velké Británie bude první centrální bankou v rozvinutých zemích, která přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Makroekonomický pohled dává tedy jen málo důvodů k oslabování libry, nicméně poptávka po opčních smlouvách na její pokles v případě, že se Skotsko v referendu opravdu od Anglie odtrhne, stále roste. V kurzu jsou opce s expirací 19. září, což značí zájem kupujících o dodání měny jako zajištění se proti potenciálně negativnímu pohybu. 

Následující obrázek ukazuje rostoucí dvouměsíční implikovanou volatilitu na trhu s britskou librou.

Graf č. 1: Dvouměsíční implikovaná volatilita na trhu s britskou librou (Zdroj: Thomson Reuters, WSJ)

clipboard0136

U implikované volatility opcí platí pozitivní korelace s jejich prémií. Tzn., pokud roste implikovaná volatilita, roste i cena opcí. Z toho je tedy patrné, že investoři jsou ochotni platit vyšší prémii za ochranu proti negativnímu vývoji libry.

Podle ekonomů by nezávislé Skotsko přineslo velké nejistoty, náklady a rizika, a to jak samotnému Skotsku, tak i zbytku Anglie. Například by se muselo vyřešit, zda zanechat společnou měnu nebo povolit zavedení skotské libry. Dále jsou to problémy spojené s finanční regulací, daňovými záležitostmi, Evropskou unií a mnoho dalších. Nicméně tyto problémy se investorům nezdají být natolik závažné, aby se libře ve velkém vyhýbali. Ceny vládních dluhopisů Velké Británie rostou celý rok. Požadovaná výnosnost desetiletých bondů klesla o půl procentního bodu na 2,6 procenta (mezi cenou a požadovanou výnosností dluhopisu platí inverzní vztah. Výnosnost klesá, když cena roste a naopak).

Graf č. 2: Požadovaná výnosnost 10ti letých vládních dluhopisů Velké Británie v procentech (Zdroj: Bloomberg)

clipboard0137

Nedávné průzkumy veřejného mínění naznačily, že 37 procent voličů bude hlasovat pro nezávislost, ale 13 procent voličů zatím není rozhodnuto, a to může konečný výsledek významně ovlivnit. Podle banky Morgan Stanley je tak pravděpodobnost rozpadu svazku obou zemí 25 procent a díky tomu by libra mohla oslabit až o 10 procent.

Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.