Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Investoři drží nejvíce hotovosti za posledních 18 let

Jak již titulek napovídá, nacházíme se momentálně ve velice nestandardním období. Investoři dávají přednost zadržování hotovosti před investicemi do cenných papírů a to i přes jejich zřejmou podhodnocenost (tisková zpráva Capital Partners).

Podle nejnovějších dat americké centrální banky FED je nyní drženo v hotovosti, či ve formě bankovních vkladů neuvěřitelných 8,85 bil. USD, což představuje více než 74% tržní hodnoty US společností a zároveň nejvyšší hodnotu od roku 1990. Poměr mezi drženou hotovostí a tržní kapitalizací US společností pak vzrostl za posledních 11 měsíců o závratných 86%.

Finanční společnosti Leuthold, Invesco Aim Advisors Inc., Hennesy Advisors Inc. a BlackRock Inc., jež dohromady kontrolují 1,7 bil. USD, upozorňují na historická fakta, podle nichž širší index S&P 500, nyní směřující k nejvyššímu ročnímu propadu od roku 1931, by na základě zveřejněných maxim o objemu držené hotovosti mohl zaznamenat strmý růst. Ve všech osmi předešlých případech kdy množství držené hotovosti dosáhlo v porovnání s tržní kapitalizací US společností svého vrcholu, posílil širší index S&P 500 v průměru o 24% za 6 měsíců, a proto právě nyní je dle investiční společnosti Leuthold Group ta nejpříhodnější doba pro investice do cenných papírů.

A argumenty nejsou pouze technické a historické. Po vládní záchraně Citigroup se index S&P 500 odrazil od svého jedenáctiletého dna z 20. listopadu a posílil již o 16%, nově zvolený prezident Barrack Obama je připraven stimulovat růst největšími infrastrukturálními investicemi od padesátých let 20. století a FED snížil úrokové sazby prakticky na nulu. Hotovost na úročitelných běžných účtech vydělává bez započtení inflace v průměru méně než 0,1% a výnosnost desetiletých vládních dluhopisů je na hranici 1,03%!

Dnešní nízká likvidita a malé objemy však symbolizují jediné: investoři vyčkávají. Proč? Poté co za tento rok bylo z celkové hodnoty světových cenných papírů vymazáno více než 30 bil. USD, bude jakékoliv zotavení závislé na dvou věcech, a to na pozitivním obratu v hospodářských výsledcích společností a na zdraví ekonomiky jako celku.

Dle odhadů agentury Bloomberg zisky společností v rámci širšího indexu S&P 500 klesnou v prvních třech měsících roku 2009 o 10,3% a v 2Q o dalších 5,8%. A podobný vývoj lze logicky očekávat i u růstu HDP v první polovině roku 2009. O “palivo“, jež by trhy nastartovalo k růstu, nouze není, ale investoři musejí mít racionální důvody jej použít. Své zbraně naopak již vystřílel FED, jenž snížením úrokových sazeb na historické minimum de facto přišel o poslední měnový nástroj k podpoře likvidity. Jak říká Frederic Dickson, hlavní market strategist D.A. Davidson & Co.: „FED vystřelil z toho největšího děla, jež měl k dispozici a nyní se ukáže, zda střela zasáhne cíl ve správném bodě“.

Pokusme se nyní analyzovat nastalou situaci v historickém kontextu. Během obou největších recesí od konce 2. světové války, objem držené hotovosti dosáhl svého vrcholu vždy jeden měsíc předtím, než se cenné papíry odrazily ode dna. V září roku 1974 dosáhl podíl objemu držené hotovosti (604,5 mld. USD) vůči celkové hodnotě amerických kapitálových trhů rekordní hodnoty 121%. Po tomto vrcholu trhy odstartovaly strmý růst a mezi říjnem 1974 a březnem 1975 zaznamenaly posílení o 31%. V červnu 1982, po 20-ti měsíčním medvědím trhu, se podílely peníze s “nulovou maturitou“ (hotovost v oběhu + vklady na běžných účtech) 95 procenty na celkové hodnotě amerických kapitálových trhů. Tento fakt poté odstartoval 6-ti měsíční růst, během něhož S&P 500 posílil o 36%.

Zatím poslední případ, kdy objem hotovosti dosáhl vysokého podílu na celkové hodnotě amerických trhů, byl rok 1990. V říjnu tohoto roku tento podíl činil 75% a již šest měsíců po dosažení tohoto vrcholu posílil index S&P 500 o 23%. Pokud má tedy historie tendenci se opakovat jsme nyní v naprosto totožné situaci. Investoři sedí na obrovské hoře peněz a je jen otázkou času kdy se tyto peníze rozhodnou zhodnotit prostřednictvím kapitálových trhů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.