CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

31. 01. 2013

3 komentáře

Investiční zlato je stále v kurzu

 


 

Většinu nakoupeného investičního zlata o váze zhruba čtvrt tuny tvořily slitky, asi třetinu pak tvořily mince. Rostoucá zájem o investice do zlata vedl mincovnu k otevření investičního portálu ČM Aurum, kde je možné nakupovat zlato online a také investovat prostřednictvím pravidelných investic.

Zdroj: Tisková zpráva České mincovny

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Daniel Nedvídek

    2 dubna, 2013

    Investiční zlato Praha – Investiční měsíčník 04/13
    1Q ve znamení všudypřítomné nejistoty
    Po poklesu cen zlata na konci minulého ruku následovalo další oslabování této komodity. Ratingové agentury nezklamaly a okamžitě obrátily o 180°. Začaly chrlit komentáře, předpovědi a doporučení: „Zlato je na konci svého 12 ročního růstu.“ „Zlato to má již za sebou.“ „Zlato již není to, co bývalo.“ Jistě jste si všichni těchto zpráv všimli. I když většina z nás těmto nesmyslům nevěří, agentury nasadily některým lidem brouka do hlavy. Avšak i přes tyto negativní, až katastrofické, komentáře výhled vývoje ceny pro rok 2013 se pohybuje na průměrné ceně někde kolem 1630 USD/oz a to není vůbec špatné! Tato cílová cena znamená více méně stagnaci či mírný růst o inflaci, což je právě ten důvod, proč se lidé zbavují ztrátových peněžních zůstatků na bankovních účtech.
    Největší změnu nám 1Q přinesl v pohledu na peníze na bankovních účtech (viz. Kypr, který nemá smysl komentovat). Z našich „bezpečných“ peněz, které jsou pojištěné, se rázem staly peníze pojištěné pouze do doby, než začne něco hrozit. Pak vzniká mimořádná situace, kdy se musíme „utáhnout opasky“ a své úspory odevzdat v zájmu společnosti tak, aby byl bankovní systém zachráněn. Ať již tento testovací pokus na Kypru dopadne jakkoli, musíme si být všichni jistí, že již peníze na účtech jistotou nejsou. Ostatně za peníze na bankovních účtech platíme stále, pouze se tomu neříká daň. To bývá pojmenované jinak: poplatek za vedení účtu, transakce, výběr z bankomatu, daň z úroku a nakonec onen poplatek za poplatek z reklamní kampaně jedné z bank. Je až neuvěřitelné kolik člověk musí zaplatit za to, že bance půjčuje své úspory na to, aby mohla banka dále vydělávat. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je až s podivem, jak je možné, že jsou na tom banky špatně, když na lidech tak těžce vydělávají.
    Každopádně jsme byli ujištěni, že nikde jinde se to samé stát nemůže (stejně tak jako před časem lidé na Kypru nebo jako při Československé měnové reformě v roce 1953, kdy ještě 36 hodin před jejím provedením prezident republiky Antonín Zápotocký oznámil, že koruna je pevná a takový krok nepřichází naprosto v úvahu). Historie se opakuje a politici nikdy tak docela nemluví pravdu.
    Poslední dobou se sám sebe ptám, proč lidé střádají své bohatství právě v podobě peněz. Vždyť peníze byly vytvořeny za účelem směny, nikoli za účelem uchovatele hodnoty, kterým samozřejmě nejsou. Jestliže si někdo uložil před 20 lety na vkladní knížku 50 tisíc korun (tehdy velké peníze), tak dnes nemá takřka nic. Pro účely odstranění barterového obchodu (výměny zboží nebo služeb za jiné zboží nebo služby bez použití peněz) je to skvělý vynález, ale pro uchování bohatství nikoli.
    Nyní se ještě vrátím ke zlatu a k výhledům. Někteří vtipně okomentovali současnou situaci kolem dění v eurozóně tak, že se domnívají, že jsou politici placeni těžaři zlata a rafineriemi, protože to, co se děje, je voda na mlýn právě pro ně. V současné době jsou lidé především zaskočení nynější situací a vyčkávají, co bude dál. Naproti tomu centrální banky využívají nízkých cen zlata a dokupují zásoby v řádech desítek tun. Většina států sice hospodaří se schodkem a šetří, kde se dá, ale na nákup fyzického zlata stále finance mají. To nám může hodně napovědět, čemu bychom měli věřit, zda penězům či fyzickému zlatu.
    V současné době je sice zlato na burze „levné“ s cenou kolem 1600 USD/oz, naproti tomu je ale v podstatě relativně drahé z důvodu prudkého oslabení eura a koruny vůči americkému dolaru. Budoucí vývoj bude pravděpodobně ve znamení slabého eura vůči dolaru a postupného růstu ceny zlata. V poslední době také došlo k porušení dlouhodobého pravidla, kdy pokles kurzu dolaru ve většině případů znamenal růst ceny zlata. Nyní dochází k posilování dolaru a zároveň k růstu ceny zlata. Doporučení zní: Nakupujte pravidelně menší objemy! Vyvarujete se tak krátkodobých cenových výkyvů a docílíte průměrných cen za dané období.

    A na závěr opět to samé – čtěte pozorně jak nakupovat investiční zlato: http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/jak-nakupovat)

    Bc. Daniel Nedvídek
    Tel.: 776655137
    email: info@investicni-zlato-praha.cz
    http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/

    Odpovědět

  • zlato

    2 května, 2013

    Investiční zlato Praha – Investiční měsíčník 05/13

    Máte v úmyslu své úspory vložit do hmotného zlata? Sestavte si investiční plán a spoléhejte sami na sebe!

    Mnoho lidí se necítí, tak zdatnými, aby si udělali vlastní plán investic, a obracejí se na finanční poradce a další instituce, které sledují pouze svůj vlastní užitek a snaží se nejlépe ihned maximalizovat zisk! Vyvarujte se toho! Pokusím se zde jednoduše popsat hlavní body, které je třeba promyslet, a můžete začít sami. Ono to není zas až tak složité…, stačí se jen chvilku zamyslet!

    Kolik?

    Většinou je doporučováno 20 – 40% z celkových úspor. Samozřejmě záleží na tom, co máte s úsporami v plánu, jaké máte závazky a předpokládané budoucí výdaje. Je třeba mít na paměti, že můžou nastat mimořádné výdaje, na které musíte být připraveni. Přeci jenom nejsme stát, který své řádné i mimořádné problémy řeší velmi jednoduše – vydá statní dluhopisy a „jede se dál“. Důležité je i přihlédnout k aktuální ekonomické a politické situaci a udělat si obrázek nad tím, kterým směrem se bude pravděpodobně situace vyvíjet (politika, hospodářství, míra zdanění a přerozdělování, sociální spravedlnost, míra zadlužení, mír atd.).

    Na jak dlouho?

    Investice do hmotného zlata je záležitostí na 5 a více let. Často klienti nemají vůbec v úmyslu zlato prodávat a přenechají své úspory ve zlatě dalším generacím. Určitě není dobré nakoupit a za dva měsíce prodat, protože jedu na dovolenou. I tací experti se najdou.

    Na co budoucí peníze použiju?

    Důležitá otázka z důvodu volby gramáže. Jestliže máte v úmyslu postavit dětem za 10 let dům, tak volte klidně 250g – 1000g. Avšak dávejte pozor na likviditu! Jelikož se tyto slitky prodávají méně často, likvidita je nižší. Jestliže si chcete spořit na stáří, volte menší gramáž. Odprodejem jednoho kusu získáte budoucí aktuálně požadované finanční prostředky a nemusíte prodávat víc, než budete aktuálně potřebovat. Snažte se při nákupu přemýšlet z pohledu budoucího a ne současného. Nakupujete pro budoucnost, ne pro současnost! Cena za gram je sice důležitá, ale nemůžete jí podřídit vše.

    Za kolik?

    Jestliže jste rozhodnuti investovat do hmotného zlata, tak je to pro vás pravděpodobně nejdůležitější otázka! Mnoho lidí má v úmyslu investovat, ale není toho schopna. A to především z toho důvodu, že nemají plán. Chtějí nakupovat za určitou cenu, která když nastane, tak čekají ještě na nižší. Pak cena povyskočí a oni říkají, že mohli nakupovat za míň a čekají. Tato situace se opakuje stále… Jestliže si určíte cenu, tak ji pak dodržte! Nespekulujte, protože stejně na nic nepřijdete. Cenu tvoří trh, miliony lidí, kteří mají své plány a ty nelze agregovat a dojít k závěru – „zítra to bude levnější“. To neví nikdo a ten co říká, že ví, tak lže. Doporučuji nehledět na aktuální cenu a nevyčkávat. Nakupujte často, po menších částech a výsledná cena bude reálnou cenou za dané období. Jednoduché a nejlepší řešení, které můžete zvolit.

    Jak často?

    Snažte se nebýt líní a rozložte svůj nákup do více menších! Bude to stát víc práce vás i prodejce, ale věřte, že se to vyplatí. Chcete-li investovat 1 mil. Kč, tak nakupujte 10×. Stačí jednou za týden, čtrnáct dní či měsíc zvednout telefon! Stejně vám nikdo na nákup investičního zlata množstevní slevu nedá, a když ano tak bude v rámci desetikorun. Domluvte se s prodejcem na vyzvednutí či zaslání zboží až po nakoupení určitého počtu kusů. Ušetříte si tak dopravní náklady nebo čas za osobní převzetí.

    Mince, slitky? Jaké mince, jaké slitky?

    Volte mince či slitky, které jsou likvidní! V Evropě se nejvíce prodávají mince Wiener Philharmoniker, 1 dukát a 4 dukát. Slitky pak Argor Heraeus a Munze Osterreich. Existuje mnoho rafinerií, které se snaží prodávat slitky, které nejsou mezi lidmi a prodejci známé, tedy nejsou moc likvidní. Volte nejlépe 1 unci. Jestliže chcete nějakou gramáž, na kterou nemáte finanční prostředky, nevěšte hlavu. Škála produktů je tak široká právě z toho důvodu. Každý nemůže mít vše.

    U koho?

    Nejnižší cena není zárukou nejnižší ceny! Najdete-li velmi zajímavou cenu, která se vymyká cenám u ostatních prodejců, buďte opatrní a čtěte pozorně obchodní podmínky a průběh nákupu. Ceny, které jsou nižší na 1 oz o 1000 Kč, a ještě je poštovné zdarma, jsou nesmysl. Marže u investičního zlata jsou tak nízké, že je slibovaná cena cenou nereálnou! Požadujte rady, informace, zprávy z trhu a další. Ačkoli vám mohou být tyto informace lhostejné, zjistíte tak, zda se prodejce skutečně své práci věnuje každý den a dělá svou práci pořádně. Ptejte se, zda investiční zlato i vykupuje. Mnoho prodejců pouze prodává! Mnoho prodejců vykupuje pouze zlato, které sám prodal! Někteří prodejci si dělají podrobné zápisy s informacemi kdo, kdy a co nakoupil. Nenechávejte za sebou informace, co jste si kde koupili! Bezpečnost především! Nechte si zasílat zboží Poste restante.

    Srovnávače cen.

    Srovnávače cen používejte pouze pro základní zjištění cenové hladiny daného produktu! Jsou prodejci, kteří nabízejí o tisíce dráž než jiní. Z tohoto důvodu je srovnávač dobrý, ale tím to končí. Jelikož jsou data (ceny) do srovnávačů nahrávány jednou za čas (někde 1× denně, jinde 1× za 15 minut) a ještě k tomu u každého prodejce v jiný čas, tak detailní srovnání není možné. Nesnažte se „honit“ každou korunu! Než zjistíte rozdíl, tak jsou ceny úplně jiné! Osobně měním ceny, jestliže se odchýlí u unce o cca 100 Kč. Po telefonu samozřejmě sdělím cenu přesnou. Vzhledem k pořizovací ceně se jedná o zanedbatelnou částku.

    Spořit ve zlatě? (myšleno způsobem zasílání fixní částky každý měsíc)

    Jestliže chcete „spořit ve zlatě“, tak si propočítejte, o kolik nakupujete gram dráž. Pročtěte si obchodní podmínky, abyste věděli, jak vás může firma penalizovat, jaké jsou hmotnostní přepočty při samotném odběru a kolik si účtují za uskladnění. Bývá zde mnoho nejasného a většině lidí se vše rozkryje, až když dojde na peníze. Dávejte pozor na to, aby byla firma dostatečně silná a jednoho dne i s vaším zlatem nezkrachovala! Zvažte, zda není nejjednodušší, nejbezpečnější a zároveň nejlevnější nakupovat si hmotné zlato sám.

    A na závěr opět to samé – čtěte pozorně jak nakupovat investiční zlato: http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/jak-nakupovat)

    Bc. Daniel Nedvídek
    Tel.: 776655137
    email: info@investicni-zlato-praha.cz
    http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/

    Odpovědět

  • Stanislav Mikeska

    3 května, 2013

    Pane Nedvidku, v podstate uvazuje spravne, ALE ! Pokud uvazujeme o ochrane pred inflaci, jedna se o tzv pasivni investici se spekulaci na budouci cenu! Jak ukazuje posledni vyvoj s cenou zlata si „nekdo“ hraje a potom se tezko vysvetluje , kdyz si nekdo koupil zlato za cca 1900 ?? Co kdyyž přijdou zlé časy a zlato zustane jako jedina hodnota? Jak s nim chcete platit? Uz vidim prodavacku v kramku jak kouka na zlate mince… a navic neni nic snadnejsiho uredne zakazat vlastnit zlato pod sankcemi jako se to stalo v USA az do roku 1971 !!!!!

    Odpovědět