CZK/€ 23.840 +0,48%

CZK/$ 22.126 +1,95%

CZK/£ 26.708 +0,47%

CZK/CHF 23.927 +0,76%

06. 12. 2010

0 komentářů

Investiční poradenství na přepážkách ČSSZ? Nesprávné nastavení penzijní reformy může ohrozit úspory občanů

 


 

Přestože závěrečná zpráva PES doposud způsob distribuce penzijního spoření nijak detailněji neřeší, v odborných kuloárech se často objevují různé varianty, včetně myšlenky pověřit primární alokací penzijních plánů a strategií Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Údajně na základě scestného argumentu nižší nákladovosti tohoto řešení. Takový záměr je však třeba důrazně odmítnout: penzijní spoření bude totiž akumulační instrument s investičním rizikem a jakékoliv potenciální zanedbání odborné péče při jeho sjednání představuje hazard s úsporami a sociální situací budoucích důchodců.

Stanovisko USF ČR přibližuje předseda představenstva Ing. Igor Bielik: „Je třeba jasně říci, že kapitálový trh v ČR prodělal v uplynulých letech značný vývoj, mimo jiné v souvislosti se zavedením evropské směrnice MiFID, která výrazně zvýšila standardy ochrany zákazníků. Jedná se z tohoto pohledu o nejmodernější a nejregulovanější sektor finančního trhu, jenž dnes poskytuje služby miliónům občanů. Penzijní spoření bude a musí být produkt investičního typu, tedy obdoba např. známých podílových fondů, a proto je zcela logické, že pro jeho distribuci jsou nejvíce kvalifikováni stávající odborníci: investiční poradci, investiční a finanční zprostředkovatelé a bankéři z finančních institucí. Nedovedu si osobně téměř představit jakékoliv jiné řešení. To by znamenalo vrátit trh o několik let zpátky a také faktický výsměch snahám o ochranu spotřebitele.“

Bude tedy zajímavé sledovat, jakým směrem se budou ubírat úvahy naší  administrativy při řešení tohoto důležitého aspektu důchodové reformy. USF ČR přesto zdůrazňuje: nepopírejme ochranu spotřebitele a nehazardujme s akceptací této generační reformy širokou populací.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *