Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Investiční dvacetiletka 1998-2018: Akcie výrazně porazily dluhopisy. Ale…

Investice 20.12.2018 | 17:15 0 Komentářů

Rok 2018 se pomalu chýlí ke konci a tím i další dvacetiletá investiční perioda, započatá na konci roku 1998. Dvacetileté periody obvykle používáme k hodnocení dlouhodobé výkonnosti hlavních tříd investičních aktiv, akcií a dluhopisů. Můžeme říci, že aktuální dvacetiletka plně dopadla v souladu vývojem globálních finančních trhů za velice dlouhé historické období.

  • Výkonnost akcií (150 %) výrazně překonala výkonnost dluhopisů (110 %).
  • Volatilita (krátkodobé riziko) akcií (19 %) byla násobně vyšší než volatilita dluhopisů (6 %).
  • V průběhu dvacetileté periody byla dvě poměrně dlouhá období, kdy akcie v kumulativní výkonnosti za dluhopisy ztrácely.
  • V průběhu dvacetileté periody byla dvě období, kdy byla kumulativní výkonost akcií v mínusu. Opět se tak ukázalo, že s krátkodobými a přechodnými ztrátami se musí investoři smířit.

Zdroj: Bloomberg

V aktuální dvacetiletce se vyvíjela výkonnost dluhopisů relativně standardně. První tři roky byla lehce v záporu a poté se od roku 2002 vydala na dlouhou cestu vzhůru. Bylo to dáno klesajícími úrokovými sazbami klíčových centrálních bank po splasknutí technologické bubliny v roce 2000. Kumulativní výkonnost dosáhla téměř maxima za celou dvacetiletku v roce 2012 na úrovni 107 %.

V tomto období, a v několika letech předcházejících, se dostaly úrokové sazby klíčových centrálních bank na historická minima jako důsledek monetární simulace po vypuknutí globální finanční krize. K tomu musíme samozřejmě také připočítat program kvantitativního uvolňování amerického Fedu. Od roku 2012 dluhopisová výkonnosti kolísala mezi lehkým plusem a lehkým mínusem. K dnešnímu dni činí celková kumulovaná výkonnost 110 %, tudíž za 6 let od roku 2012 se globální dluhopisy zhodnotily pouze o 3 %.

U akcií byl vývoj, tradičně, o poznání bouřlivější. Splasknutí technologické bubliny v roce 2000 znamenalo zápornou kumulovanou výkonnost až do roku 2003. Pak následovaly velice silné 4 roky do roku 2007, světová ekonomika tehdy vykazovala rekordní růst a nízkou a stabilní inflaci, nicméně v roce 2008 udeřila globální finanční krize.

V roce 2008 tak zaznamenaly globální akciové trhy rekordní ztrátu 44 %. Dále platí, že rok 2008 je desátým rokem aktuální dvacetiletky a v tomto okamžiku byla kumulativní výkonnost akcií (-2 %) daleko slabší než u dluhopisů (+ 66%). Opět se tak ukázalo, že se investoři s krátkodobými a přechodnými ztrátami musí smířit.

Od roku 2009 pak akcie velice silně rostly, když se aktuálně, či spíše do konce roku 2017, jedná o nejdelší býčí akciový trh v historii, spolu s 90. lety minulého století. Přitom platí, že výkonnost akcií a dluhopisů se vyrovnala v roce 2014 na úrovni kolem 105 %. Vzhledem k tomu, že dluhopisy od roku 2012 spíše stagnovaly a akcie dále silně rostly, ve výsledku za celou dvacetiletku akcie dluhopisy porazily velice výrazným rozdílem 40 %. Investoři tak byli za celou dvacetiletou periodu po zásluze za vyšší krátkodobou volatilitu, tedy vyšší riziko, odměněni vyšším výnosem.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.