Pátek 14. srpna. Svátek má Alan.

Investice do P2P půjček v Česku vs. zahraničí

Sociální půjčka nebo jednoduše P2P půjčka – tedy úvěr kdy jedna soukromá osoba půjčuje peníze druhé (případně se jich na požadovanou sumu složí více) – u nás i ve světě neustále nabírá na popularitě. Co je tedy na investování do P2P půjček tak přitažlivého? A bylo by vhodné třeba i pro vás? Přečtěte si náš dnešní článek.

Pár slov úvodem – co a pro koho jsou P2P půjčky?

Během posledních desetiletí způsobil internet značnou revoluci v obchodu s výrobky, ale i službami. Transakce mezi dvěma soukromými osobami dnes už nejsou ničím výjimečným. Aukční systémy jako eBay nebo prodejní kanály typu Amazon tento princip dovedly k dokonalosti. A právě na obdobném principu fungují P2P (peer-to-peer; od osoby k osobě) půjčky. Rozdíl je jasný – nesměňuje se tu zboží, ale peníze.

Na příslušných tržištích – portálech se poptávky žadatelů o půjčku setkávají s investory, kteří se individuálně rozhodují komu půjčí. Následně mezi nimi vzniká standardní zákonná smlouva o půjčce.

Obecně můžeme celý proces označit jako transparentní a jednoduchý pro obě strany. Portály, které se věnují zprostředkovávání takových úvěrů, se postarají o zjištění bonity žadatele, jeho propojení s investory a hladkou distribuci peněz. Pro  věřitele P2P půjčka představuje snadné zhodnocení aktuálně nepotřebných peněz, pro dlužníka zase získání úvěru, který by ho u banky stál mnohem více, nebo jej vůbec nedostal.

Stojí investice do P2P půjček za vaši pozornost? Pokud ano, kde?

Právě díky digitalizaci a automatizaci celého úvěrového systému se P2P půjčky na jedné straně vyznačují výrazně nižší úrokovou sazbou, na straně druhé ale také vyššími výnosy pro investory; tedy v porovnání s klasickými bankovními vklady nebo investičními programy.

Pro příklad se podívejme na společnost Mintos se sídlem v Litvě. Ta zprostředkovává sociální a nebankovní úvěry ve Velké Británii, Německu, Polsku a dalších zemích včetně Česka. Náborová proklamace serveru samotného hlásá – Zaregistrujte se již dnes a připojte se k 32 557 dalších investorů, kteří k dnešnímu datu na úrocích získali € 6 815 959. Působivé, jak ale vypadají statistiky zdejšího investování v praxi?

Průměrný výnos investic se dlouhodobě pohybuje okolo 12 % p.a., což je velmi působivé číslo. Obrovskou výhodou je také velikost tohoto tržiště. K dispozici je aktuálně více než 20 tisíc půjček; nejen krátkodobých, ale i mnohaletých za účelem pořízení nemovitostí apod. Platforma navíc nabízí kompletní podporu v českém jazyce a intuitivní uživatelské prostředí. Dále nabízí i propracovaný sekundární trh, kde můžete v případě potřeby půjčku prodat jinému zájemci. Nevýhodou Mintosu je investice v zahraničních měnách a s tímto spojené kurzové riziko, které může naše výnosy hravě vymazat. Je možné provést kurzové zajištění, které stojí zhruba 2,5 % ročně.

Jak si vedou tuzemské Zonky?

V Česku trhu s P2P půjčkami vládnou Zonky. Jméno této společnosti nejspíše znají i ti, kteří se o investování nikdy nezajímali. S mediální kampaní to tady vzali totiž opravdu vážně a reklamní spoty Zonek tak můžeme každou chvíli vidět na televizních obrazovkách.

Při pohledu na statistiku se dozvíme, že průměrný výnos z půjčených peněz činí 7.08 % p.a., celkový počet investorů je dnes 13 435 a celkem proinvestovali 1 129 757 200 (na 1 050 939 jednotlivých investic). Ve srovnání s Mintos jsou čísla tedy patrně nižší, ale určitě si o téhle službě přečtěte více. Pro mnoho z vás bude možná velkým plusem fakt, že se jedná o českou společnost.

Také investoři se zde mohou spolehnout na prověření dlužníka. Probíhá zde povinné ověření v registrech a pro požádání o půjčku je potřeba doložit příjmy a výdaje. Od nového zákona platného od 1. 4. 2017 totiž již není možné poskytovat žádné půjčky bez doložení příjmu a bez ověření v registru.

Mezi nevýhody patří nedávno zavedené relativně vysoké poplatky, které sráží výnosy. Hlavní mínus této platformy byla ještě nedávno absence sekundárního trhu, takže jste se z investice nemohli nijak vyvázat. Nedávno byl ale jednoduchý sekundární trh spuštěn i zde.

Správa investic je i v tomto případě velmi jednoduchá a poradí si s ní každý. Jako investor máte na výběr z půjček s osmi stupni rizika – od nejbezpečnějšího ratingu A++ až po „nejslabší“ D.

Ovládne domácí trh s P2P půjčkami nový hráč?

Dost možná. Platforma Bondster se na trhu objevila v červnu tohoto roku. Svým investorům umožňuje vklady do půjček právnickým osobám. Ty jsou zastavovány právem k nemovitým a movitým statkům. U některých půjček tak logicky máte i 100% garanci vyrovnání v případě nesplácení – na rozdíl od jiných služeb je nabízena garance zpětného odkupu v případě nesplácení

Úvěry na tomto tržišti jsou ve většině případů dlouhodobé – od 5 měsíců až po dobu třeba 5 let. Zhodnocení aktuálně vyobrazených půjček se pohybuje od 4,9 po 8 % a společnost potenciální investory láká na investorský účet na 3 měsíce zdarma. Představitelé Bondsteru slibují, že právě jejich platforma se co nevidět stane na tuzemském trhu jedničkou.

P2P půjčky jsou zkrátka a dobře fenoménem a investice do nich jsou atraktivní i pro ty, kdo se o investiční trhy až tolik nezajímají a se správou svého portfolia nechtějí mít více starostí než výnosů z něj. Zaujala vás některá z dnes představených platforem?

2 komentáře: “Investice do P2P půjček v Česku vs. zahraničí”

  1. Petr napsal:

    No u toho Bondsteru je doba splatnosti od 5 měsíců až po 20 let 😉
    Těch nepřesností tam máte více…

  2. JANA napsal:

    dobrý den chci se zeptat nabýzí mi pujčku polský člověk chtějí pomně samé poplatky mám obavi že jeto podvod. tento člověk dělá pro americkou firmu která nabýzí pujčky. děkuji za odpověd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.