Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Investice: Češi mají více než polovinu úspor na spořících účtech, přitom ale kupují rizikové firemní dluhopisy

Investice 12.12.2019 | 16:21 0 Komentářů

Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Víc jak polovinu svých úspor drží na vkladech u bank, přitom však nakupují firemní dluhopisy rizikových emitentů.

Podle Petra Šimčáka z Amundi Češi neumí uchopit rozdíl mezi investováním, spekulováním a spořením. Objem finančních prostředků na spořících účtech převyšuje mnohonásobně objem peněz, které Češi investují do konkrétních investičních produktů. „Situace je pak o trochu horší i v tom, že objem prostředků uložených ve spořících produktech roste rychleji než objem prostředků v investičních produktech,“ podotýká Martin Novák z Broker Consulting.

Podle statistik ČNB měli lidé v roce 2017 v bankách uloženo 58 procent svých prostředků. „Zbytek úspor je relativně rovnoměrně rozdělen mezi stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění a fondy, které všechny mají okolo 10 procent. Je ale třeba vzít v úvahu, že tato statistika nebere v potaz investice do jednotlivých nemovitostí, fyzického zlata nebo samotných firem,“ uvádí investor Ondřej Hartman ze serveru FXstreet.cz.

V podílových fondech mají Češi uloženo více než 500 miliard, z toho asi 40 procent je ve smíšených fondech. Druhou příčku zaujímají dluhopisové fondy. Ačkoliv jsou Češi konzervativní, nechají se snadno zlákat rizikovými korporátními dluhopisy. „Jedná se o nejrůznější emise jednotlivých dluhopisů, které garantují relativně vysoké zhodnocení,“ uvádí Vladimír Weiss z Partners. „Tyto velice rizikové korporátní dluhopisy cílí na hlad po výnosu, ale často jejich vysoké výnosy nejsou dostatečnou kompenzací za podstoupené riziko,“ doplňuje Ondřej Hartman.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.