CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

12. 12. 2019

0 komentářů

Investice: Češi mají více než polovinu úspor na spořících účtech, přitom ale kupují rizikové firemní dluhopisy

 

Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Víc jak polovinu svých úspor drží na vkladech u bank, přitom však nakupují firemní dluhopisy rizikových emitentů. 

Podle Petra Šimčáka z Amundi Češi neumí uchopit rozdíl mezi investováním, spekulováním a spořením. Objem finančních prostředků na spořících účtech převyšuje mnohonásobně objem peněz, které Češi investují do konkrétních investičních produktů. „Situace je pak o trochu horší i v tom, že objem prostředků uložených ve spořících produktech roste rychleji než objem prostředků v investičních produktech,“ podotýká Martin Novák z Broker Consulting.

Podle statistik ČNB měli lidé v roce 2017 v bankách uloženo 58 procent svých prostředků. „Zbytek úspor je relativně rovnoměrně rozdělen mezi stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění a fondy, které všechny mají okolo 10 procent. Je ale třeba vzít v úvahu, že tato statistika nebere v potaz investice do jednotlivých nemovitostí, fyzického zlata nebo samotných firem,“ uvádí investor Ondřej Hartman ze serveru FXstreet.cz.

V podílových fondech mají Češi uloženo více než 500 miliard, z toho asi 40 procent je ve smíšených fondech. Druhou příčku zaujímají dluhopisové fondy. Ačkoliv jsou Češi konzervativní, nechají se snadno zlákat rizikovými korporátními dluhopisy. „Jedná se o nejrůznější emise jednotlivých dluhopisů, které garantují relativně vysoké zhodnocení,“ uvádí Vladimír Weiss z Partners. „Tyto velice rizikové korporátní dluhopisy cílí na hlad po výnosu, ale často jejich vysoké výnosy nejsou dostatečnou kompenzací za podstoupené riziko,“ doplňuje Ondřej Hartman.

Zdroj: E15.cz

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.