Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Interspar zmizí už do konce března. Albert zrychlil tempo

Investice 27.01.2015 | 11:25 0 Komentářů

Z původních Intersparů si nové hypermarkety Albert ponechaly například oddělení masa i vlastní pekárny. V provozu zatím zůstávají také přilehlé restaurace, bufety nebo kavárny.

Interspar zmizí už do konce března. Albert zrychlil tempo

Praha – Hypermarkety Interspar zmizí z tuzemských měst rychleji, než jejich nový vlastník – společnost Ahold provozující síť Albert – avizoval. Proměnu chce stihnout už do konce března, zatímco ještě v prosinci hovořil o konci prvního pololetí.

Už během září zaniklo 14 supermarketů Spar, nově jsou z nich supermarkety Albert. Z větších prodejen, tedy hypermarketů Interspar, se jako první loni v říjnu proměnil hypermarket Interspar na plzeňské Rokycanské třídě. Další přišly na řadu až letos v lednu, zato jich je hned devět. „Změny u zbývající zhruba dvacítky prodejen mají proběhnout do konce března,“ řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí Aholdu Dagmar Krausová.

Pekárny i restaurace zůstávají

Ve středu 14. ledna se zákazníkům jako hypermarket Albert otevřela bývalá prodejna Interspar v městské části Brno-Cejl. Ve středu 21. ledna pak následoval hypermarket na Hlavní třídě ve Frýdku-Místku, na Brněnské ulici ve Znojmě, v pražských Arkádách na Pankráci a na Třídě Víta Nejedlého v Hradci Králové.

„Kromě nové tváře jsme zákazníkům představili řadu novinek, jako je změna uspořádání vybraných úseků prodejny nebo sortimentu. Velkou proměnou prošel také úsek ovoce a zeleniny, který je nyní uspořádán ve stylu skutečného tržiště,“ představuje změny viceprezident pro operační oddělení obchodního řetězce Albert Michal Pavelka.

Z původních Intersparů si nové hypermarkety Albert ponechaly například oddělení masa i vlastní pekárny. V provozu zatím zůstávají také přilehlé restaurace, bufety nebo kavárny, které Interspar v některých lokalitách pod svou značkou provozoval.

S otevíráním přeměněných prodejen bude Ahold pokračovat i poslední lednovou středu. Pod značkou Albert se v ten den nově otevřou prodejny v Budyšínské ulici v Liberci, v City Parku v Jihlavě, v Litoměřicích v Želetické ulici a na pražském Zličíně. V prvním únorovém týdnu se proměny dočká také Inerspar v Mladé Boleslavi Na Radouči, stejně tak se z Intersparů stanou Alberty v Chebu, Táboře a Novém Jičíně.

„Snažíme se o co nejplynulejší přechod prodejny ze značky Interspar pod značku Albert s ohledem na to, aby bylo z obou značek zachováno to nejlepší,“ dodává Michal Pavelka s tím, že přeměna obchodů probíhá více méně za provozu, zavřeno je jen dva dny před otevřením.

Po zprovoznění zmíněných prodejen zbude skupině Ahold přeměnit na Alberty ještě 21 z původních 35 hypermarketů Interspar. Jaké další lokality budou následovat, Ahold zatím nesdělil. Každopádně o následujících změnách chce zákazníky informovat se čtrnáctidenním předstihem na svých stránkách.

Podle Aholdu jsou zákazníci s přeměnou prodejen spokojeni. Dokládá to průzkumem, který si firma nechala v nově otevřených prodejnách vypracovat. Z jeho výsledků vyplývá, že 98 procent zákazníků hodnotí velmi pozitivně novou podobu oddělení ovoce a zeleniny. Skoro 95 procent nakupujících pak oceňuje zachování původní nabídky masa.

Kdo koupí pět obchodů, se ještě neví

Ahold převzal tuzemské ztrátové obchody rakouské společnosti Spar loni v srpnu. Zaplatil za ně zhruba 5,2 miliardy korun. Celkové investice do přestavby supermarketů a hypermarketů firma odhadla na 1,35 miliardy korun.

Kromě výměny loga, nápisů, grafiky a reklamních materiálů se mění také regály nebo pokladní systémy. Ahold slibuje, že v sortimentu nechá to nejlepší z obou značek. Například dosavadní hypermarkety Interspar, které si pekly vlastní skutečně čerstvé pečivo, jej nechávají v nabídce i nadále.

Alespoň prozatím zůstávají v provozu i restaurace, bufety a kavárny, přestože s provozováním stravovacích zařízení nemá Ahold zkušenosti. Firma po určité době plánuje jejich provoz vyhodnotit a rozhodnout se, jestli s nimi bude pokračovat.

„Celkem jsme převzali 49 prodejen Spar a Interspar,“ upřesňuje Krausová. O jeden z nich ale nový majitel v blízké době přijde. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž jako podmínku určil prodej supermarketu Spar v České Lípě. Úřad dále Aholdu nařídil, že se musí zbavit také dvou supermarketů Albert v Táboře a jednoho v Litoměřicích, prodat musí také hypermarket Albert v Třebíči. V těchto městech by totiž posílený řetězec mohl ohrozit konkurenci.

Komu Ahold obchody prodá, ale není zatím jasné, firma stále vede jednání s možnými kupci.

Ahold nyní provozuje 242 supermarketů Albert, 66 hypermarketů Albert, 23 benzinových pump a 25 hypermarketů Interspar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.