Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Inflace zůstává nad nulou

Makro 09.06.2014 | 09:43 0 Komentářů

Ve srovnání s dubnem se v květnu zvýšily spotřebitelské ceny o 0,1 %. Na vině jsou především alkohol a léky. Meziroční inflace se dostává na letošní nejvyšší hodnotu 0,4 %. 

Inflace sledovaná centrální bankou zůstává i nadále hluboko pod cílovou metou, avšak stále jde hlavně o důsledek lednového zlevnění energií a dlouhodobého snižování cen mobilních telekomunikací. Je však již vidět, že efekt loňské cenové „revoluce“ u mobilních služeb začíná v inflaci postupně slábnout.

Prognóza ČNB sice předpokládala skok inflace na 0,6 %, avšak aktuální výsledek považujeme za velmi pozitivní vzhledem k dezinflačnímu trendu v Evropě, který naznačoval možnost většího zlevnění potravin. Centrální banka by však i tak mohla být s vývojem cen stále ještě spokojená a nemusely by se tak začít objevovat spekulace na další oslabování koruny.

Výraznou změnu utlumeného inflačního trendu nepřinesou ani nejbližší měsíce. Teprve až na podzim by se inflace mohla postupně dostat nad hranici jednoho procenta. Zafunguje jednak efekt nízké srovnávací základny, jednak by do cen měly promluvit i vyšší spotřební daně u cigaret. 

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.