Pondělí 13. července. Svátek má Markéta.

Inflace zpomaluje. Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 1,7 %

InvesticeMakro 10.04.2018 | 11:23 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny v březnu 2018 vzrostly meziročně o 1,7 %. Ve srovnání s únorem naopak poklesly o 0,1 %. Inflace tak zpomaluje.

„Důvodem zpomalení cenového růstu byly hlavně potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny vajec byly v březnu oproti loňskému roku vyšší o 14,4 %. Přitom v únoru byla vajíčka dražší o 24,1 %. Obdobně tomu bylo i v případě másla nebo ovoce,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

„Díky zvyšování úrokových sazeb se České národní bance podařilo zkrotit inflaci. Napjatá situace na trhu práce by však mohla zvýšit inflaci v druhé polovině letošního roku,“ doplnil Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

„Spotřebitelská inflace se tedy v březnu dostala tři desetiny pod inflační cíl ČNB a půl procentního bodu pod její prognózu. Přesto si myslíme, že ČNB bude mít letos ještě prostor pro další utahování měnové politiky,“ říká Monika Junicke, ekonomka investičního bankovnictví Komerční banky.

„ČNB může inflace mírně pod cílem v současnosti vyhovovat, protože trh přestane sázet na další brzké zvyšování sazeb a nebude tak korunu tlačit k silnějším úrovním,“ domnívá se Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR, ING Bank.

S tím, jak se inflace vzdaluje od inflační prognózy ČNB, klesá ochota centrální banky zvyšovat sazby. Nicméně to neznamená, že ČNB musí další růst sazeb odsunout na neurčito. V první řadě se dá předpokládat, že výrazně nižší letošní inflace vytváří prostor pro vyšší inflaci v příštím roce,“ předpokládá Petr Dufek, analytik ČSOB.

Inflace ale v brzké době nejspíš poroste. „Očekávám, že v dalších měsících inflace mírně vzroste, zejména pod vlivem cen pohonných hmot. Nahoru by se měla vydat také jádrová inflace, jež reflektuje rostoucí poptávku v ekonomice a silné využití produkčních kapacit,“ soudí Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Očekáváme, že se míra inflace v nejbližších měsících vrátí nad dvouprocentní úroveň. Tempo růstu mezd dosáhne podle našich odhadů v tomto roce vrcholu a podpoří tak další růst spotřeby domácností. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,6 %,“ uvedl František Táborský, analytik Raiffeisenbank.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.