Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Inflace v závěru roku nepřekvapila

Makro 10.01.2018 | 10:18 0 Komentářů

V posledním měsíci loňského roku se spotřebitelské ceny podle očekávání zvýšily jen o 0,1 %. Na jedné straně si spotřebitelé opět připlatili za potraviny, na straně druhé něco málo ušetřili na oblečení a obuvi. Před svátky rovněž na chvíli zlevnil alkohol, avšak dá se předpokládat, že šlo jen o dočasný krok obchodů k podpoře prodeje před svátky. 

V meziročním srovnání byly spotřebitelské ceny o 2,4 % vyšší než v prosinci 2016, a to především zásluhou rostoucích cen potravin a bydlení. S tím jak rostou ceny nemovitostí, dochází se zpožděním ke zvyšování nájemného, které bylo v závěru roku o 3,2 % vyšší.

Zatímco v roce 2017 stály za inflací především dražší potraviny, v roce 2018 se nejspíše tím hlavním inflačním faktorem stanou zvyšující se náklady na bydlení. Dá se totiž předpokládat další růst nájemného, který navíc podpoří i dražší energie a další výdaje spojené s bydlením. Inflaci by naopak mohly brzdit nižší ceny některého dováženého spotřebního zboží v důsledku posilování koruny vůči euru i dolaru a pokračujícímu boji internetových obchodů o místo na trhu.

Na druhou stranu ovšem silná spotřebitelská poptávka spolu s rostoucími mzdami v sektoru služeb bude jakémukoliv rychlejšímu pokles inflace bránit.

Předpokládáme, že se inflace v dalších měsících od současné úrovně příliš neodchýlí a po celý letošní rok zůstane nad cílem. ČNB bude proto moci pokračovat v „normalizaci“ svých úrokových sazeb, a to nejspíše už na únorovém zasedání bankovní rady. Ostatně guvernér ČNB v posledním mediálním prohlášení hovořil o nejméně dvou zvýšeních sazeb, pokud se situace bude vyvíjet podle prognózy centrální banky.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.