Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Inflace začátkem roku přidala na tempu

Investice 13.02.2019 | 10:30 0 Komentářů

V lednu spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 1,0 %. Zdražovalo hlavně bydlení. Podle Českého statistického úřadu meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 2,5 %, což bylo o 0,5procentního bodu více než v prosinci.

„Spotřebitelské ceny v lednu proti prosinci vzrostly o 1,0 %. Vliv na to měly zejména ceny v oddíle bydlení, které meziměsíčně vzrostly o 1,6 %. Vyšší byly ceny elektřiny, tepla a teplé vody, nájemného, vodného a stočného a zemního plynu. Meziročně ceny vzrostly o 2,5 %. Na tento nárůst měly opět největší vliv ceny v oddíle bydlení,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen bydlení způsobilo hlavně zvýšení cen elektřiny o 5,3 %, tepla a teplé vody o 2,8 %, nájemného z bytu o 0,7 %, vodného a stočného shodně o 2,6 %, zemního plynu o 0,5 %.

Podle ČSÚ meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 2,5 procenta z prosincových dvou procent.

Předpokládáme, že inflace se na vyšší úrovni udrží po celé první čtvrtletí letošního roku a teprve pak začne pozvolna klesat. Pro centrální banku je dnes zveřejněné číslo daleko od prognózy, nicméně stále v pásmu tolerance. Prvním testem prognóza ČNB příliš úspěšně neprošla, už v pátek ji čeká test druhý v podobě předběžného odhadu HDP. Pokud i toto číslo bude výrazně nad opatrným odhadem ČNB, mohou se trhy – i s ohledem na slabou korunu – vrátit k již opuštěné myšlence na růst úrokových sazeb. Bližší pohled samozřejmě poskytne i ČNB ve svém dnešním komentáři k aktuální inflaci,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.