Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Inflace vyskočila nad cíl ČNB. Konec kurzového závazku se blíží

Makro 10.02.2017 | 10:02 0 Komentářů

Ve srovnání s prosincem se spotřebitelské ceny v lednu zvýšily o 0,8 %. Meziroční inflace vzrostla v lednu na 2,2 % oproti prosincovým 2 %. Inflace překonala dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB) i její nejnovější prognózu.  

„Hlavní zásluhu na zvýšení cen mají i tentokrát potraviny, které podražily o 1,6 % m/m a meziročně si za ně spotřebitelé připlácejí 3,5 %. Zvlášť je to vidět u mléčných výrobků, jejichž ceny rostou v obchodě výrazně rychleji, navzdory poměrně stabilní ceně mléka. Rychle se v meziročním srovnání zvyšují i ceny cigaret a alkoholu, pohonných hmot, služeb restaurací a hotelů a léků. Zanedbatelný není ani nárůst nákladů spojených s bydlením, který v případě nájemného odráží přetlak poptávky na realitním trhu,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Inflace se vzdaluje cíli ČNB, konec kurzového závazku by mohl přijít ve druhém kvartálu. „Vyšší inflace potvrzuje náš předpoklad, že ČNB zruší kurzový závazek již ve druhém čtvrtletí letošního roku. Vyšší inflace může přilákat příliv spekulativního kapitálu a donutit tak centrální banku k dalším intervencím,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Meziroční inflace zřejmě poroste i v dalších měsících, byť tento nárůst by měl být jen pozvolný. Každopádně lze konstatovat, že inflace se hned na počátku roku dostala nad prognózu ČNB. Ačkoliv bankovní rada nebude dělat zásadní závěry pouze na základě lednových dat, tak čerstvá zpráva o vývoji spotřebitelských cen povzbudí finanční trhy i podnikovou sféru v očekávání, že by ČNB mohla uvolnit svůj kurzový závazek již v průběhu druhého čtvrtletí, tedy o něco dříve než v půlce letošního roku, což byla dosud varianta vnímaná coby velmi pravděpodobná samotnou centrální bankou,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Ukončení kurzového závazku však neznamená ukončení intervencí. „Moment ukončení kurzového závazku se jasně  přibližuje. Ukončení závazku ale nebude znamenat konec intervencí. Lednový zájem o korunu svědčí o přesvědčení investorů o silném fundamentu české měny. Čím déle bude kurzový závazek protahován, tím delší bude období volatility, v němž si koruna bude hledat stabilnější polohu. Tlak na mzdy na přehřátém trhu práce bude pokračovat a pokud centrální banka bude s exitem otálet, mohou se objevit i výraznější mzdově inflační tlaky,“ říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

„Už tři měsíce dosahuje inflace vyšších hodnot. Už nyní je jasné, že ČNB opustí intervenční režim letos. Pevný kurz koruny k euru ale zastínil dlouholeté zamrznutí základní úrokové sazby. Myslím, že pokud se inflace udrží poblíž cíle ČNB i dál, mohlo by letos dojít i na zvýšení základní úrokové sazby, která se už od roku 2012 drží poblíž nuly. Zprostředkovaně by to znamenalo také zvýšení úroků u hypoték,“  uvedl Petr Vlasák, hlavní analytik tginvest.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.