Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Inflace vrcholí na horní hranici tolerančního pásma ČNB

InvesticeMakro 10.04.2019 | 10:14 0 Komentářů

Domácí inflace v březnu ještě zrychlila a dostala se na horní hranici tolerančního pásma ČNB ve výši 3,0 %. I nadále překonává prognózu centrální banky. Očekáváme, že inflace se ještě dubnu udrží v blízkosti tří procent, od května by pak měla začít postupně klesat.

V březnu se cenová hladina zvýšila o 0,2 %. Nahoru po čtyřech měsících poklesu šly ceny pohonných hmot. Nadále pokračoval nárůst cen bydlení v rámci regulovaných cen, když statistici zaznamenali vyšší ceny elektřiny. Mírně nahoru šly podle našeho i jádrové ceny a překonaly tak i kalendářní efekty v oblasti rekreace spojené s koncem zimní sezóny. Ceny potravin zůstaly beze změny a po silném začátku roku si tak daly před dalším růstem pauzu.

Inflace se ještě v dubnu udrží velmi blízko tříprocentní hranice, pak už ale začne postupně zpomalovat. Efekt vyšší statistické základny bude patrný jak u cen pohonných hmot, tak i u jádrové inflace. Zpomalování bude mírnit stabilní meziroční růst regulovaných cen a dlouhodobě vyšší ceny potravin, které rostou v důsledku horší úrody obilovin v loňském roce.

Koruna na zveřejnění dnešních čísel reagovala mírným posílením. Nedokázala se však dostat pod úroveň 25,61 CZK/EUR, kterou se již pokoušela prorazit dříve tento týden. Statistika ukazuje, že inflační tlaky v domácí ekonomice neustávají. To by hovořilo pro zvýšení sazeb na květnovém zasedání, nicméně velká nejistota, která se nyní vznáší nad německým průmyslem, činí situaci mnohem nepřehlednější. Očekáváme, že debata o dalším směřování měnové politiky bude bouřlivá a rozhodnutí těsné.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.