CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

02. 02. 2022

0 komentářů

Inflace v zemích eurozóny vstoupila do nového roku překvapivě silná

 

Hlavním dnešním údajem je lednová inflace v eurozóně. Dosud zveřejněné hodnoty některých členských států ukazují, že i agregovaný výsledek bude pravděpodobně vyšší, než ukazuje medián tržních odhadů (4,4 % po prosincových 5,0 %). 

Před zveřejněním lednové inflace v eurozóně se již dostavilo několik indicií ukazující na silnější inflační tlaky. V Německu cenový růst předčil očekávaných 4,4 % a dosáhl 4,9 %. V prosinci inflace činila 5,3 %. Důvodem zvolnění tempa růstu je statistický efekt způsobený přechodnými změnami v nastavení DPH. Proti tomuto efektu ovšem působily vysoké ceny energií a zdražení služeb.

Ve Španělsku inflace zvolnila z 6,5 % na 6,0 % (odhad 5,3 %) a ve Francii z 3,4 % na 3,3 % (odhad 2,9 %). Dle dostupných čísel byl efekt sezónních slev menší, což udrželo dynamiku cen zboží a služeb vyšší. Nepřekvapí proto, když i inflace za eurozónu jako celek nakonec převýší odhadovaných 4,4 %. Výsledky dávají ECB krátce před měnověpolitickým zasedáním (ve čtvrtek) do obtížné pozice. Vyšší ceny služeb vyvíjí tlak na jádrovou inflaci.

Tržby v německém maloobchodu v prosinci zaznamenaly výraznější meziměsíční propad o 5,5 % (meziročně stagnovaly). K poklesu došlo napříč kategoriemi, nejvíce v oddíle oblečení a obuvi. Výsledek znázorňuje negativní dopad zavedení vládních restrikcí v závěru roku, které omezily spotřebu domácností. Navíc v kombinaci se slabším výkonem průmyslu si německá ekonomika v Q4 2021 mezikvartálně nakonec pohoršila o 0,7 %.

Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Čtyři pětiny Čechů cítí dopady inflace na vlastní úspory, více než 35 % z nich už aktivně hledá způsoby, jak je ochránit

Navzdory současné vysoké inflaci nechává přes 90 % Čechů své finance ležet na běžném účtu. Takové zjištění přinesl březnový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1050 respondenty z celé republiky. Dále ukázal, že polovina z nich využívá také spořicí účet, dvě pětiny pak spoléhají na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.