Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Inflace v únoru zůstala na úrovních z ledna

Míra inflace se v únoru meziměsíčně udržela na úrovni lednových hodnot, meziročně pak růst cen zpomalil na 0,6 % oproti lednovým 0,7 %.

Podle analytiků letos vysoká inflace nebude hrozbou a nad dvouprocentní inflační cíl se vrátí koncem roku. Nízká inflace je také důvodem pro ponechání nízkých úrokových sazeb ze strany ČNB. „V druhé polovině roku nadále očekáváme mírný nárůst inflace až na 2% v důsledku nízké srovnávací základny roku 2009. Pro celý rok očekáváme průměrnou inflaci 1,5%,“ říká analytik společnosti Atlantik FT, Petr Sklenář.

Meziroční změnu ovlivnily zejména pohonné hmoty, které oproti lednu (+28,1 %) rostly o 21,8 %. "Vyšší meziroční růsty cen pohonných hmot než v lednu a únoru byly naposledy v červenci, respektive září 2000," stojí v stanovisku ČSÚ.

Na růstu cen se nejvíce podílelo bydlení, alkohol a tabák, naopak zmírnění tohoto růstu mají na svědomí poklesy u potravin, zemního plynu a elektřiny.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru 0,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu 2010.

Zdroj: ČTK, Atlantik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.