Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Inflace v příštích dvou letech zůstane na 2 procentech

Investice 12.11.2010 | 10:08 0 Komentářů

Spotřeba domácností začne podle zprávy ČNB výrazněji růst až v roce 2012

Praha – Pozitiva převáží nad negativy. Takto vidí ve své poslední prognóze vývoj tuzemského hospodářství národní banka. Žádné velké problémy neočekává v oblasti inflace i dalších klíčových ukazatelů.
„Celková meziroční inflace se bude jak ve zbývající části roku 2010, tak i v následujících dvou letech pohybovat poblíž inflačního dvouprocentního cíle, uvádí  letošní čtvrtá Zpráva o inflaci,  kterou schválila Česká národní banka.
Zpráva uvádí i prognózu hospodářského růstu. Pro zbytek letošního roku je optimistická, pro příští rok již o něco méně:  „Hospodářský růst podle prognózy ve druhé polovině letošního roku dále zesílí, avšak v roce 2011 dojde zejména vlivem fiskální konsolidace ke zpomalení jeho dynamiky,“ uvádí se ve zprávě, kterou médiím poskytl mluvčí národní banky Marek Petruš.
V roce 2012 začnou utrácet i domácnosti
„K tomu přispěje vývoj všech složek domácí poptávky, zejména spotřeba domácností a vlády v souvislosti s realizací vládních úsporných opatření. Stejným směrem však bude působit i odeznívání efektu doplňování zásob a investic do solárních elektráren,“ komentují autoři zprávy předpokládaný vývoj v příštím roce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.