Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Inflace v červenci zvolnila, ale stále je na dvěma procenty

Investice 09.08.2018 | 10:23 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 2,3 %.

Potraviny stojí stejně jako loni

Z údajů statistického úřadu vyplývá, že se zastavil růst cen potravin, které v průměru stojí stejně jako loni touto dobou. Otázkou je, jak dlouho to může vzhledem k extrémnímu počasí a slabé úrodě vydržet. A za co si spotřebitelé připlácejí naopak výrazně více? Především za dovolené, které tak reflektují rostoucí kupní sílu obyvatel a s ní spojenou silnou poptávku. A je to vlastně i logické, že v době silné konjunktury rostou i ceny za služby spojené s volným časem,“ řekl Petr Dufek z ČSOB.

Podle Radomíra Jáče z Generali Investments CEE zmírnění inflace bylo taženo především cenami potravin a ČNB dala najevo, že na odchylky inflace způsobené cenami potravin či pohonných hmot nebude brát velký zřetel.

Očekáváme, že inflace na podzim sice zvolní ke dvěma procentům, ale výrazně pod tuto hodnotu by se dostat neměla. Na začátku roku by měla zase zrychlit, když ji popožene nárůst cen energií,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.